Wyjazd do kina

Film obejrzeli gimnazjaliści i uczniowie ze szkoły podstawowej

W sobotę, 23 października 1999 r., spod Urzędu Gminy w Radziłowie wyruszyły 2 autokary z uczniami Gimnazjum w Radziłowie oraz ósmoklasistami Szkoły Podstawowej, którzy wraz z wychowawcami wyjechali do Łomży na ekranizację najważniejszego dzieła literatury polskiej w reżyserii Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz”. Kolejna grupa wyjechała następnego dnia, 24 października.

“Pan Tadeusz” opowiada o nadziejach na pokonanie rosyjskiego zaborcy i odzyskanie własnego państwa, jakie na krótko rozbudził w Polakach francuski cesarz – Napoleon Bonaparte. Bohaterem tytułowym jest „młody panek” z rodu Sopliców, zakochany w młodziutkiej Zosi, wnuczce Stolnika z rodu Horeszków, a uwodzony przez starszą od nich obojga Telimenę. Kluczową postacią filmu „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy, nakręconego według Mickiewiczowskiego poematu jest Jacek Soplica.

„Choć wiem, że każdy z czytelników „Pana Tadeusza” ma własne wyobrażenie na temat tego arcydzieła polskiej poezji, wierzę w możliwość wskrzeszenia na ekranie owej pełni życia, którą poemat Adama Mickiewicza budzi również we mnie. Więcej, myślę, że trudność przeniesienia „Pana Tadeusza” na ekran sprowadza się właśnie do wiary, że jest to możliwe.”

Andrzej Wajda

Wykorzystano foto z: http://www.stopklatka.pl
i fragmenty opisu: http://www.filmweb.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *