Wycieczka BPN – Twierdza Osowiec

W programie: torfowiska i XIX-wieczna Twierdza Osowiec

5.05.2000 r. uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej w Radziłowie wraz z wychowawcami pojechali na wycieczkę do Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Wyruszyli szkolnym autokarem z Radziłowa o godz. 9.00. Zatrzymali się na polu biwakowym w Osowcu około godz. 10.30, gdzie już czekały na nich dwie panie – przewodniczki. Ze względów organizacyjnych uczniowie podzielili się na dwie grupy. Jedna z nich wraz z przewodnikiem pojechała autokarem Carską Drogą do lasu, pełnego torfowisk i mokradeł. Grupa zapoznała się z roślinami charakterystycznymi dla tych terenów, m.in. z rosiczką i wełnianką. Z kolei grupa druga udała się z przewodnikiem nad bardzo malownicze starorzecze, porośnięte przepięknymi liliami wodnymi i grążelami żółtymi, a następnie wybrała się nad piaszczysty brzeg Biebrzy i przeszła bardzo starym mostem na drugą stronę rzeki. Po półgodzinnym zwiedzaniu niektórych zakątków doliny Biebrzy, uczniowie spotkali się na polu biwakowym, a później zamienili się trasami.
Około godz. 11.30 wszyscy pojechali autokarem do XIX-wiecznej Twierdzy Osowiec. Pan przewodnik (Mirosław Worona) bardzo ciekawie i interesująco zapoznawał uczniów z historią niektórych zabytków, m.in. schronów. Następnie zaprowadził wszystkich do muzeum i barwnie opowiadał o znajdujących się w nim eksponatach. Kolejną atrakcją turystyczną było przejście tunelem “odchudzania”. Wywołało to wśród uczniów ogromne i z pewnością niezapomniane wrażenie. Wkrótce po tym bardzo zmęczona, ale i jednocześnie zadowolona młodzież wróciła do szkoły, a następnie do swoich domów.

Archiwum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *