Wstań, Polsko moja!

Montaż słowno-muzyczny

Wstań Polsko moja!
Uderz w czyn!
Idź znów przebojem w bój szalony.
Już płonie lont podziemnych min-
Krwawą godzinę biły dzwony-
Zerwane pęta-uderz w czyn!

[J.Mączka, Wstań Polsko moja,  fragment]

Utwór Jerzego Mączki stał się tytułowym mottem montażu słowno – muzycznego przygotowanego pod kierunkiem Bożenny Malinowskiej i wykonanego przez uczniów klas czwartych w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Data 11 listopada 1918 r. jest jedną z najważniejszych dat w historii Polski – wieńczy prawie półtorawieczne dążenie kilku pokoleń Polaków do odzyskania utraconej na skutek zaborów niepodległości. Tego dnia Rada Regencyjna (powołana przez państwa centralne w 1917 jako najwyższa władza tymczasowa w Królestwie Polskim) przekazała J. Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem polskim, na ulicach Warszawy i innych miast rozbrajano Niemców i świętowano odzyskanie niepodległości. Niepodległość Polski wywalczyli sobie sami Polacy wykorzystując zaistniałe, sprzyjające okoliczności historyczne. Nowe powstałe państwo posiadało rząd, armię, terytorium którego granice nie były jednak ściśle określone. W tych w miarę już stabilnych warunkach rozpoczęło się niełatwe budowanie własnego państwa. Dzieło to łączyło Polaków, nadzwyczaj wówczas zwaśnionych i podzielonych. Różniły ich poglądy na temat ustroju, granic, koncepcji sprawowania władzy. Ale własne państwo pozostawało wielką wartością, godzenie w którą stawiało poza nawiasem społeczeństwo.

W przygotowaniu i zaprezentowanym w dniu 12 listopada montażu pomocna była również pani Elżbieta Leniart, która pracowała nad uwokalnieniem młodych artystów.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *