Sprawdzian szóstoklasistów

W kraju z łącznej liczby 529 920 szóstoklasistów do sprawdzianu przystąpiło 527 245 uczniów

“Dzieje chleba, stanowiącego podstawę naszego codziennego pożywienia, sięgają czasów prehistorycznych. Już ludzie epoki kamiennej p na rozgrzanych kamieniach płaskie placki z rozdrobnionych ziaren wymieszanych z wodą”. (E Sabelanka, W encyklopediach nie znajdziecie, Poznań 1981)

Od tych słów zaczynał się tekst źródłowy sprawdzianu dla uczniów szkoły podstawowej. 1 kwietnia 2004, podobnie jak i inni z 801 szóstoklasistów z powiatu grajewskiego, a również i całej Polski, uczniowie klas VI naszej szkoły pisali sprawdzian. Za rozwiązanie wszystkich zadań mogli otrzymać 40 punktów. Arkusz Chleb zawierał 25 zadań. Zadania od 1. do 20., to zadania zamknięte. Rozwiązując je, należało wybrać jedną spośród czterech możliwych odpowiedzi. Jeśli była poprawna – uczeń otrzymywał 1 punkt. W zadaniach od 21. do 25. odpowiedzi należało wpisywać we wskazanych miejscach.

W naszym kraju z łącznej liczby 529 920 szóstoklasistów do sprawdzianu przystąpiło 527 245 uczniów. Z przyczyn zdrowotnych lub losowych z udziału w sprawdzianie zwolniono 717 uczniów, a 1958 nie przystąpiło do egzaminu.

Sprawdzian miał między innymi na celu dostarczenie uczniowie informacji, jakie umiejętności opanował dobrze, a co jeszcze sprawia mu kłopoty i nad czym musi popracować przed pójściem do gimnazjum.