Jak nie popaść w konflikt z prawem

W listopadzie 2004 roku nasza szkoła gościła policjanta. Był nim starszy sierżant pan Marek Gładkowski. Tematem spotkania było omówienie karalności, która może spotkać nas-dzieci. Mówiono także o innych zagrożeniach.

Pan policjant przedstawił kary, które dotyczą osób nieletnich. Mogą one być nałożone w  rezultacie negatywnego zachowania, nie uczęszczania na zajęcia szkolne, uczestnictwa w  drobnymi bójkami wśród kolegów i kradzieży. Złe zachowanie, minimalne postępy w nauce i branie używek, to właśnie to, co nas demoralizuje. Każde dziecko czy też inna osoba dorosła powinna przestrzegać zasad mające byt w szkole, miejscach pracy. Wszyscy też posiadają równouprawnienie.

Pan opowiedział nam o sytuacjach, które powodują to, iż jesteśmy karani. Prowadzą one do różnego typu działań ze strony policyjnej i sądowej, są nimi kary zawarte w kodeksie prawnym. Policjant podał przykłady różnych sytuacji karalnych m.in. umyślne wybicie szyby w oknie lub przywłaszczenie cudzej rzeczy. Za złe zachowanie dzieci odpowiadają ich rodzice albo opiekunowie. Takie przypadki często się zdarzają. Zwłaszcza wtedy, gdy dziećmi nikt się nie zajmuje. Bardzo ważne jest też, by pociechy mogły chodzić na świetlice. Uczęszczać na różnego rodzaju koła zainteresowań, aby jak najlepiej rozwijać swoje talenty i ciekawie spędzać wolny czas. Zarówno rodzice i pedagodzy szkolni powinni dążyć do jak najlepszego wypełnienia czasu dzieci i młodzieży. Przypilnowanie ich pozytywnie wpływa na rozwój. Prowadzi to do zapewnienia dobrej przyszłości i odtrącenia nałogów. “Inwestowanie” w rozwój dzieci daje poczucie, że ich wspólna przyszłość będzie lepsza. Jest zapewnieniem dobrego życia z dala od świata przestępczości i obraniem właściwego kierunku życia bez łamania prawa.

Moim zdaniem spotkania z policjantami, kuratorami i pedagogami pomagają w zrozumieniu przyczyny złego postępowania. Osoby te wskazują na różnego rodzaju pomoce. Zapobiegają złemu zachowaniu. Przytaczanie różnych zdarzeń pomaga w zrozumieniu wielu problemów. Dlaczego dzieje się źle? Czy łamanie prawa jest dobrym wyjściem? Starajmy się żyć w zgodzie z kodeksem prawnym, aby jak najmniej mieć kłopotów.

foto: Zbigniew Mroczkowski

Wioleta Przestrzelska VIa