Zwiedziliśmy stolicę Polski
28 maja br. na długo zapisze się w pamięci starszaków z naszej szkoły. Czterdziestoczteroosobowa grupa uczniów klas VIII, VIIAB, VIB oraz VAB spędziła ten dzień na zwiedzaniu Warszawy.
Pierwszym punktem pobytu w stolicy był Pawiak. To nieistniejące obecnie więzienie przy ul. Dzielnej 24/26 wzniesione w latach 1830–1835 według projektu Henryka Marconiego. W latach 1939- 1944 Pawiak był największym niemieckim więzieniem politycznym na terytorium okupowanej Polski. Od 2 października 1939 do 21 sierpnia 1944 przez niego przeszło ok. 100 tys. osób, z czego ok. 37 tys. zostało zamordowanych, a ok. 60 tys. wywieziono w 95 transportach do obozów koncentracyjnych, innych miejsc odosobnienia lub do pracy przymusowej. W Pawiaku był więziony jeden z bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego- Jan Bytnar pseudonim „Rudy”. Rudy został odbity 26 marca 1943 roku, kiedy przewożono go z alei Szucha na Pawiak. Niestety, w wyniku tortur, jakim został poddawany, zmarł cztery dni później. W słynnym obiekcie, który pełni obecnie funkcję muzeum, mogliśmy doświadczyć namiastki atmosfery więziennej oraz zobaczyć autentyczne eksponaty po więźniach m.in. zasuszony chleb.
Po głębokich refleksjach i solidnej porcji wiedzy z historii XX wieku udaliśmy się do Muzeum Świat Iluzji, gdzie mogliśmy doświadczyć niemożliwego, poznać sekrety iluzji i zrobić magiczne zdjęcia. Atrakcje dla młodszych i starszych zaciekawiły i uczniów, i ich opiekunów.
Kolejne punkty wyprawy do Starówka oraz Pałac Kultury i Nauki. W słynnej PRL-owskiej budowli wprost z tarasów trzydziestego piętra podziwialiśmy panoramę Warszawy. To z pewnością wyjątkowy widok.
Wyjazd do Warszawy zorganizowany przez wychowawczynię klasy VIIAB to wyjątkowe doświadczenie, które pozwoliło uczniom poznać wycinek historii, zobaczyć najważniejsze zabytki i budowle naszej stolicy oraz przeżyć niezapomniane chwile w zderzeniu z magią i złudzeniem. To z pewnością nie ostatnia wycieczka w tym zespole uczniów.