Wbrew temu, co wynika z przekornego tytułu, do żadnej niegodziwości ze strony klasy VIA nie doszło. Szóstoklasiści- owszem- doświadczyli „Zemsty”, ale wyłącznie Fredrowskiej i wyłącznie w teatralnym charakterze. Do tego wielkiego dnia przygotowywali się zdalnie trzy miesiące z niewielkimi przerwami.

Pomysł „Zemsty” w wykonaniu klasy VIA został chętnie przyjęty przez grupę. W to trudne przedsięwzięcie zaangażowała się cała klasa, która systematycznie raz w tygodniu spotykała się on-line w ramach dodatkowej, pozalekcyjnej pracy. Te spotkania wniosły do zdalnego życia wiele radości, wiele twórczych inicjatyw i wzajemnej nauki. Należy zaznaczyć, że pracowano na trudnym materiale- XIX wiecznej komedii utrzymanej w zupełnie odległym dla młodych ludzi klimacie. Nie ma jednak nic trudnego, gdy młodzi, sympatyczni, odważni ludzie chcą coś osiągnąć wspólnie.

Wielki dzień nadszedł 9 czerwca. Na szkolnej scenie pojawił się mur graniczny, a po obu jego stronach znaleźli się wrogo do siebie nastawieni sąsiedzi: Cześnik Raptusiewicz (Adrian Ramotowski) i Rejent Milczek (Jakub Kadłubowski). Zjawili się też Papkin (Karol Karwowski), Klara (Oliwia Ciecierska), Dyndalski (Aleksandra Jarosińska), murarze (Julia Szlejter oraz Kacper Grzymkowki), a także służba dworska w osobach Śmigalskiego (Aleksandra Tomaszewska) oraz Gerwazego (Kacper Polkowski). Wydarzenia komentowały Natalia Brulińska i Kinga Mocarska. Spektakl rozpoczęła i zakończyła Zofia Gądek, a Amelia Ramotowska i Zuzanna Rynkiewicz wykonały dekorację. W ten sposób sztuka Fredry zagościła w radziłowskiej szkole i na pewno na długi czas pozostanie w pamięci szóstoklasistów z klasy A. Zajęcia były prowadzone w ramach projektu „Z eksperymentem za pan brat”  realizowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Serdecznie dziękuję Panu Zbigniewowi Mroczkowskiemu za piękne fotografie, które uwieczniły debiut teatralny naszych uczniów.

Elżbieta Jurska