Zapusty 2006

Po raz kolejny odbyła się impreza kultywująca dawne tradycje Radziłowa

Po raz kolejny odbyła się impreza kultywująca dawne tradycje Radziłowa, znana pod nazwą “Zapusty”. Towarzyszyły jej występy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Radziłowie i Gimnazjum w Radziłowie. Oto relacja współorganizatorów.

28.02.2006 r. w ostatni dzień karnawału uczniowie, należący do koła artystycznego zaprezentowali przed Urzędem Gminy krótką inscenizację pt.” Idą zapustnicy”.

W imprezie wzięli udział uczniowie z naszej szkoły (85 dz. 103 ch.- 0-VI), nauczyciele i pracownicy szkoły (18), mieszkańcy gminy Radziłów, goście z okolicznych gmin, uczniowie z okolicznych szkół podstawowych i uczniowie Gimnazjum w Radziłowie (294 osoby – 150 kobiet, 144 mężczyzn). Uczniowie z koła artystycznego zaśpiewali piosenki karnawałowe i zaprezentowali krótkie, żartobliwe skecze z udziałem  maszkar ludowych (bociana, koguta, barana, niedźwiedzia). Głównym celem prezentacji było kultywowanie tradycji związanych zapustem i z historią radziłowskiego zapustu. Obserwowaliśmy również taniec ludowy w wykonaniu uczniów kl. I-III ze Szkoły Podstawowej w Radziłowie. Podziwialiśmy strój Podlasianina. Podziwialiśmy również, cygańskie wesele i uczestniczyliśmy w obrzędzie palenia niedźwiedzia na znak urodzaju. Po tym zabawnym i edukacyjnym spektaklu włączyliśmy się do wspólnej zabawy. Zamierzone cele  zostały osiągnięte. Tradycje związane z zapustem będziemy kultywować, bo tworzą one historię naszej miejscowości.

Robert Karwowski, Dorota Nerkowska (opiekun koła artystycznego)

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *