Po raz kolejny odbyła się impreza kultywująca dawne tradycje Radziłowa, znana pod nazwą “Zapusty”. Towarzyszyły jej występy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Radziłowie i Gimnazjum w Radziłowie. Oto relacja współorganizatorów.
28.02.2006 r. w ostatni dzień karnawału uczniowie, należący do koła artystycznego zaprezentowali przed Urzędem Gminy krótką inscenizację pt.” Idą zapustnicy”.
W imprezie wzięli udział uczniowie z naszej szkoły (85 dz. 103 ch.- 0-VI), nauczyciele i pracownicy szkoły (18), mieszkańcy gminy Radziłów, goście z okolicznych gmin, uczniowie z okolicznych szkół podstawowych i uczniowie Gimnazjum w Radziłowie (294 osoby – 150 kobiet, 144 mężczyzn). Uczniowie z koła artystycznego zaśpiewali piosenki karnawałowe i zaprezentowali krótkie, żartobliwe skecze z udziałem maszkar ludowych (bociana, koguta, barana, niedźwiedzia). Głównym celem prezentacji było kultywowanie tradycji związanych zapustem i z historią radziłowskiego zapustu. Obserwowaliśmy również taniec ludowy w wykonaniu uczniów kl. I-III ze Szkoły Podstawowej w Radziłowie. Podziwialiśmy strój Podlasianina. Podziwialiśmy również, cygańskie wesele i uczestniczyliśmy w obrzędzie palenia niedźwiedzia na znak urodzaju. Po tym zabawnym i edukacyjnym spektaklu włączyliśmy się do wspólnej zabawy. Zamierzone cele zostały osiągnięte. Tradycje związane z zapustem będziemy kultywować, bo tworzą one historię naszej miejscowości.
Robert Karwowski, Dorota Nerkowska (opiekun koła artystycznego)