
W szkole realizowane są zajęcia rewalidacyjne dla uczniów z potrzebami kształcenia specjalnego w wymiarze 2 godzin tygodniowo na każdego ucznia.
Rewalidacja to przede wszystkim stawianie na mocne strony dziecka oraz szukanie tego, co w nim najlepsze. Celem oddziaływań rewalidacyjnych jest rozwój i aktywizowanie właściwości intelektualnych i osobowościowych ucznia, które umożliwiają mu pełne uczestnictwo w życiu zarówno szkolnym jak i w szerszym środowisku społecznym. Rewalidacja to zaplanowane działania dydaktyczno – wychowawczo – terapeutyczne, dostosowane indywidualnie dla każdego ucznia. Braki te mogą być bardzo różnorodne. Są to między innymi: deficyty w zakresie sprawności analizatora wzrokowego i słuchowego, zaburzenia rozwoju mowy, zaburzenia lateralizacji, sprawności motorycznej i manualnej, zaburzenia emocjonalne oraz wad postawy.
Główne kierunki oddziaływań rewalidacyjnych to:
- korygowanie zaburzonych funkcji, defektów i zniekształceń,
- dynamizowanie rozwoju dziecka,
- kompensowanie deficytów w rozwoju, czyli wyrównywanie przez zastępowanie,
- optymalne usprawnianie i rozwijanie tych funkcji psychicznych i fizycznych, które są najsilniejsze i najmniej uszkodzone.
Cele ogólne:
- kształtowanie umiejętności szkolnych tj. czytania, pisania, liczenia i radzenia sobie w sytuacjach życia codziennego,
- doskonalenie sprawności ruchowej, manualnej i grafomotorycznej,
- usprawnianie funkcji wzrokowej i orientacji przestrzennej i percepcji słuchowej.
Zajęcia prowadzą nauczyciele posiadający odpowiednie przygotowanie z zakresu oligofrenopedagogiki: p. Elżbieta Farfułowska oraz p. Bożenna Malinowska.