Warsztaty profilaktyczne pt. „Równowaga i zdrowie psychiczne” , „Nie daj się uzależnieniom”, „Debata”

W dniach 09, 10, 11 marca uczniowie kl. III- VIII mieli możliwość uczestniczenia                                       w warsztatach profilaktycznych, prowadzonych przez specjalistę CENTRUM PROFILAKTYKI „ EKSPERT ” z Krakowa p. Krystynę Bezubik.

W środę (09.03.2022r.) i czwartek (10.03.2022r.) uczniowie kl. III- VIII brali udział                                   w warsztatach pt. „ Równowaga i zdrowie psychiczne”. Warsztaty miały na celu przede wszystkim poprawę samopoczucia psychicznego dzieci i młodzieży, poprawę relacji                 z otoczeniem w dobie pandemii oraz naukę metod radzenia z problemami emocjonalnymi często wywołanymi lękiem, strachem i stresem w związku z nagłymi, niespodziewanymi sytuacjami życiowymi. Niestety tego typu sytuacje mogą spotkać każdego z nas i trzeba umieć się do nich dostosować. Uczniowie aktywnie dyskutowali na temat emocji człowieka, sposobów radzenia sobie z emocjami, nawet tymi najtrudniejszymi (tj. smutek, długotrwałe przygnębienie, strata). Zajęcia dotyczyły również szeroko pojmowanej profilaktyki zdrowia psychicznego, sposobów dbania o naszą sferę psychiczną, szukania pomocy u specjalistów              w sytuacji wystąpienia niepokojących objawów. Nie zabrakło również ćwiczeń relaksacyjnych i technik radzenia sobie z stresem.

W piątek (11.03.2022r.) kl. VI-VIII uczestniczyły w 2-godzinnym programie profilaktycznym pt. „ DEBATA”, rekomendowanym przez PARPA (Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) oraz Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Celem głównym programu jest wzmocnienie postaw pro-abstynenckich nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej. W „ Debacie” prowadząca wykorzystała metody interaktywne odwołujące się do dialogu motywującego tj. „burza mózgów” na temat korzyści i szkód związanych z używaniem alkoholu, której celem jest zmiana stereotypów oraz zweryfikowanie mitów związanych z alkoholem, scenki dramowe ilustrujące negatywne konsekwencje/straty związane z piciem alkoholu, zabawy dydaktyczne (przekaz wiedzy na temat alkoholu etylowego i historii jego używania,  promowanie zabawy bez alkoholu (wykorzystanie skeczu), praca grup nad „tym co nas może chronić”, co nas wzmacnia, jak kształtować w sobie asertywność. olega także

Uczniowie kl. IV i V brali również udział w warsztatach pt. „NIE DAJ SIĘ UZALEŻNIENIOM!” dla młodszej grupy wiekowej. Mieli możliwość poznania,  czym tak naprawdę są środki psychoaktywne. Za pomocą metod aktywnych prowadząca zapoznała uczniów ze strukturą uzależnienia, objawami oraz ogromnymi szkodami, jakie używki wyrządzają w organizmie człowieka. 

  1. Najbardziej popularna używka
  2. Niszczyciele życia
  3. Papierosy i e-papierosy. Nie szpanuj kosztem zdrowia
  4. Zażyjesz – przepadniesz
  5. Obalamy mit nieszkodliwości

Warsztaty zostały sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowej w Radziłowie, za co składamy serdeczne podziękowania.