SZKOLNE WIADOMOŚCI (13). FILM

Zobacz zapis Szkolnych Wiadomości z 12 lutego. Wydarzenia relacjonuje Małgorzata Olszewska. Pod filmem dostępna jest transkrypcja


Dzień dobry. Poniedziałek. Minęła godzina dwunasta. Małgorzata Olszewska. Rozpoczynamy pierwsze w tym roku wiadomości.

W pierwszej części:
• Relacje z wycieczek i wyjazdów
• Warsztaty z Mobilnym Laboratorium Przyszłości
• O filmach kreatywnych sportowców z Radziłowa
• Ślubowanie pierwszaków

Młodzież z Radziłowa spędziła kilka dni w Niemczech. Uczniowie z Hanoweru oraz Radziłowa uczestniczyli we wspólnych zajęciach w Poczdamie. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem Bodyidentity. Oprócz uczestnictwa w warsztatach uczniowie spędzili dzień w Berlinie. Tam obejrzeli wystawę malarstwa i odbyli spacer po najbardziej reprezentacyjnej części stolicy Niemiec, kończąc go pod Bramą Brandenburską – symbolem zjednoczonych Niemiec. Było to już szóste polsko-niemieckie spotkanie organizowane przez Edytę Sosnowską.

Park trampolin, sala zabaw, fabryka bombek, filharmonia, przystań Świętego Mikołaja. To tylko niektóre miejsca odwiedzone przez dzieci i młodzież z Radziłowa.
Styczeń okazał się miesiącem wycieczek kulturalnych. Uczniowie obejrzeli spektakl “Magiczny sklep” w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży oraz wzięli udział w lekcjach teatralnych prowadzonych przez aktora Tomasza Bogdana Rynkowskiego. Wyjazdy zorganizowały nauczycielki języka polskiego: Elżbieta Jurska, Elżbieta Chrostowska i Dorota Nerkowska.

Tuż przed feriami odbył się także wyjazd do kina w celu obejrzenia najnowszej produkcji adresowanej do dzieci i młodzieży pt. “Akademia Pana Kleksa”. Uczestnicy mogli na dwie godziny zanurzyć się w świecie magii i z zapartym tchem śledzić perypetie Ady Niezgódki. Wyjazd zorganizowała wychowawczyni klasy szóstej b Elżbieta Jurska przy wsparciu wychowawców klas uczestników.

Uczniowie rozwijali kompetencje z ekipą Mobilnego Laboratorium Przyszłości.
Podczas zajęć zgłębili tematykę druku TRZY D oraz elementy podstaw sztucznej inteligencji. To kilkugodzinne spotkanie obudziło u części uczniów ciekawość poznawania w praktyce nowych technologii. Dołączyli oni do grona uczestników zajęć pozalekcyjnych. W szkole działa telewizja internetowa, ponownie realizowane są elementy robotyki. Trwają także zajęcia filmowe. We wszystkich tych działaniach wykorzystywany jest sprzęt zakupiony między innymi w ramach programu Laboratorium Przyszłości.

Uczestnicy zajęć filmowych przystąpili do konkursu i walczyli o wyjazd na mecz Reprezentacji Polski. Konkursowe wyzwania zaangażowały do aktywności fizycznej i dodatkowo pobudziły kreatywność. Pierwsze z zadań brzmiało: FAIR PLAY i polegało na nagraniu filmu prezentującego właściwe zachowania w sporcie. Realizatorami projektu byli piątoklasiści pod opieką filmową Zbigniewa Mroczkowskiego.

W październiku odbyło się Pasowanie na Ucznia. W podniosłej atmosferze pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami. W tym ważnym dla nich dniu życzenia złożyła pani dyrektor Aneta Michałowska, pan Krzysztof Milewski – Wójt Gminy Radziłów, proboszcz Jarosław Filochowski oraz przedstawiciel samorządu uczniowskiego. Najmłodsi otrzymali upominki, dyplomy oraz pamiątkowe medale.

Dzięki zaangażowaniu rodziców przeprowadzono akcję charytatywną „Pomoc chorej Nikoli” , w którą włączyli się przedszkolaki oraz uczniowie ze szkolnego wolontariatu wraz z opiekunką – Edytą Sosnowską. Szlachetna Paczka, dyskoteka, udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym czy też dołączenie do akcji pomocy pogorzelcom to tylko niektóre przykłady aktywności wolontariuszy z Radziłowa. W zbiórkę pieniężną dla mieszkańców Klimaszewnicy zaangażowała się także radziłowska drużyna harcerska pod kierunkiem Marzeny Modzelewskiej.

Za chwilę:
• O dziennikarzach przyszłości z Radziłowa
• Obchodach Niepodległości w szkole i w gminie

Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Edukacji Narodowej. Spotkaniu na sali gimnastycznej towarzyszyły życzenia, wiersz i piosenka zaprezentowane przez młodzież. Uczniowie przygotowali zaproszenia, dekorację i salę. W ten sposób udowodnili, że praca i wysiłek wkładany w ich rozwój przynosi efekty. Oczywiście pomagali i wspierali ich w tym nauczyciele, wychowawcy i pracownicy szkoły, czyli ci, dla których zorganizowano uroczystość. O święcie pracowników oświaty pamiętali także rodzice, w imieniu których wręczono kwiaty.

Dziennikarze Przyszłości z Radziłowa rozpoczęli zajęcia. Szkoła wygrała grant na zakup sprzętu komputerowego i pomocy niezbędnych do prowadzenia zajęć w ramach wybranej ścieżki. Jedna z grup uczestniczących w zajęciach pozalekcyjnych – Dziennikarze przyszłości – przygotowuje podcast na temat związany z tradycją Radziłowa. Po raz kolejny na zajęciach techniki i informatyki uczniowie budowali i programowali własne roboty wykorzystując zestawy z wcześniejszej edycji programu SUPERKODERZY. Finałowy wyścig robotów możecie zobaczyć na naszym profilu.

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Dziewiątego listopada społeczność Szkoły Podstawowej w Radziłowie wzięła udział w ciekawej i barwnej lekcji historii przygotowanej z okazji sto piątej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki pięknej inscenizacji przygotowanej przez uczniów klas czwartych i siódmych oraz drugiej b widzowie mogli przenieść się do czasów kolejnych powstań, poczuć atmosferę germanizacji i rusyfikacji oraz poznać przejawy oporu ze strony Polaków. Organizatorami były panie: Dorota Antosiewicz, Elżbieta Chrostowska i Marzena Sulewska. Również przedszkolaki uroczyście obchodzili to święto

Jedenastego listopada graliśmy dla Niepodległej. Odśpiewanie Hymnu Państwowego tradycyjnie rozpoczęło Turniej Piłki Siatkowej „Gramy dla Niepodległej”. Ten sportowy akcent obchodów Święta Niepodległości już od trzynastu lat wpisuje się w tradycję naszej gminy. Organizatorem wydarzenia niezmiennie jest Zdzisław Koniecko.

W dalszej części:
O nowych pracowniach i sukcesach naszej młodzieży.
W październiku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w odbywającej się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim gali Konkursu Poetyckiego pod hasłem „Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży”. Jury oceniało prace uczniów z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. W gronie nagrodzonych znaleźli się także: Jakub Zyskowski i absolwentka naszej szkoły Daria Gładkowska.
Artur Rogowski oraz Jakub Zyskowski otrzymali wyróżnienia w Wojewódzkim Konkursie Literackim “Wiersze z szuflady” . Gratulujemy.
Robotycy z Radziłowa dotarli do rundy finałowej zdobywając drugie miejsce.
Na warszawskiej hali sportowej ARENA odbył się etap regionalny ogólnopolskiego turnieju „Liga Robotów”. O udział w finale walczyły drużyny z województwa podlaskiego i mazowieckiego. Naszą szkołę reprezentowali: Emilia Barańska, Szymon Brzostowski, Maja Chrzanowska, Maja Mocarska, Damian Skrodzki i Wiktoria Stankiewicz. W turnieju pojawił się robot zaprogramowany przez Emilię Barańską, Szymona Brzostowskiego i Angelikę Wykowską pod kierunkiem Zbigniewa Mroczkowskiego. Gratulujemy sukcesu i dziękujemy Krzysztofowi Milewskiemu – Wójtowi Gminy Radziłów za zapewnienie transportu oraz Anecie Michałowskiej – Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego za wsparcie przy organizacji przygotowań.

Zestaw składający się z interaktywnego monitora, szesnaście laptopów wraz z przenośną szafą oraz oprogramowania umożliwiającego zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów – to nagrody w konkursie “Pracownia Kompetencji Cyfrowych”, które znalazły się na wyposażeniu nowej pracowni komputerowej.
W radziłowskiej szkole powstała także nowoczesna ekopracownia przyrodnicza. Podczas wakacji wyremontowano pomieszczenie. Wymieniono trzydziestoletnią wykładzinę i zamontowano nowoczesne energooszczędne oświetlenie. Pojawiły się nowe szafy, stół demonstracyjny, stoliki i krzesła uczniowskie. Salę doposażono również w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Czternastego grudnia dokonano uroczystego otwarcia. W wydarzeniu uczestniczyli: Kazimierz Gwiazdowski – Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Krzysztof Milewski – Wójt Gminy Radziłów, Zbigniew Mroczkowski – Przewodniczący Rady Gminy Radziłów, Marcin Lićwinko – przedstawiciel Biebrzańskiego Parku Narodowego, ksiądz Jarosław Filochowski – Proboszcz Parafii Radziłów, Halina Danielewska – przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły podstawowej, Maria Mogielnicka – przewodnicząca Rady Rodziców przedszkola, radni gminy Radziłów, przedstawiciele Koła Łowieckiego Cietrzew, przedstawiciele społeczności szkolnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radziłowie. Wydarzenie rozpoczęło się występem młodzieży nawiązującym tematycznie do tytułu przedsięwzięcia. Opiekę artystyczną nad uczniami sprawowały panie: Dorota Mroczkowska i Monika Soroko. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Krzysztof Milewski – Wójt Gminy Radziłów, Aneta Michałowska – dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Radziłowie, Dorota Mroczkowska – opiekun pracowni, Jakub Brzozowski – Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.

W tym roku szczególną aktywnością wyróżnia się Klasa Szósta B. Cała społeczność klasy we współpracy z klasą Piątą B przygotowała i wystawiła jasełka bożonarodzeniowe. Widowisko wyreżyserowały wychowawczynie obu klas- Elżbieta Jurska i Dorota Nerkowska. Bogata scenografia, przepiękne stroje oraz humorystyczne, ale jednak refleksyjne teksty i doskonała gra uczniów wprowadziły całą społeczność szkolną w radosny okres świąt Bożego Narodzenia. Oprawę muzyczną zapewniły jak zwykle niezawodne “Jarzębinki”.

Obcych nad Biebrzą jest coraz więcej.
W nowej pracowni przyrodniczej uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez Ewę Wiatr – edukatorkę z Biebrzańskiego Parku Narodowego. Warsztaty dotyczyły zależności między organizmami żyjącymi w parku i przykładów konsekwencji zaburzeń równowagi ekosystemowej w Biebrzańskim Parku Narodowym. Szczególną uwagę zwrócono na gatunki inwazyjne w parku. Uczniowie poznali przykłady gatunków inwazyjnych i konsekwencje wprowadzenia takich gatunków do środowiska. Uczestnicy warsztatów uświadomili sobie odpowiedzialność człowieka w przenoszeniu obcych gatunków do naszego środowiska. Zajęcia odbyły się w ramach projektu: „EKOPRACOWNIA – ZIELONE SERCE SZKOŁY”.

Po raz czternasty Radziłów gościł miłośników tenisa stołowego podczas Otwartych Mistrzostw Tenisa Stołowego. Zawody otworzył Wójt Gminy – Krzysztof Milewski. Gospodarz obiektu – dyrektor Aneta Michałowska podziękowała wszystkim organizatorom mistrzostw i życzyła jak najlepszych wyników. W organizację oraz przebieg imprezy zaangażowani byli między innymi Zdzisław Koniecko, Andrzej Graczewski, Stanisław Brzeziński oraz Koło Gospodyń Wiejskich i uczniowie z naszej szkoły. Podczas ferii nauczyciele wychowania fizycznego: Zdzisław Koniecko i Marzena Sulewska zorganizowali także mistrzostwa szkoły w tenisie stołowym, piłce nożnej i ręcznej.

Tuż przed feriami zorganizowano w szkole koncert “Słowiańska muzyka, słowiańska dusza” a już w ten piątek kolejna audycja muzyczna tym razem dla przedszkolaków i klas nauczania początkowego. Dwudziesty szósty luty w naszej szkole będzie Dniem z Pluszakiem. Święto jest organizowane w ramach działalności Samorządu Uczniowskiego a przeprowadzane przez klasę czwartą b. Tego dnia przychodzimy do szkoły ze swoim ulubionym pluszakiem lub maskotką. Wszystkich uczniów zachęcamy do czynnego udziału w tymże święcie.

W tym miesiącu rozpoczyna się realizacja programu grantowego mBanku, który z pewnością rozbudzi miłość do matematyki w najmłodszych sercach. “Rosnę z Matematyką” to inicjatywa, która ma na celu sprawienie, aby nauka matematyki była nie tylko edukacyjna, ale również pełna radości i zabawy! „Mierzę, liczę, ważę” to projekt stworzony z myślą o rozwijaniu umiejętności matematycznych wśród przedszkolaków poprzez kreatywne i interaktywne zajęcia. Chcemy, aby matematyka była nie tylko liczbą, ale fascynującym światem odkryć. Zachęcamy wszystkie przedszkolaki do wzięcia udziału w programie “Rosnę z Matematyką”.

Klasa szósta b pod opieką Elżbiety Jurskiej przygotowuje się do występu na Zapustach Radziłowskich. Dziewczęta i chłopcy wcielają się w postacie Cyganek oraz Cyganów, by śpiewem oraz opowiastkami przypomnieć tradycyjne obchody ostatków. Tegoroczny występ uczniów organizowany jest w ramach projektu Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich Podlasie pod nazwą “Śladami przeszłości IV – wycieczki edukacyjno- artystyczne”.

Do udziału w Zapustach Radziłowskich przygotowują się jak co roku także “Jarzębinki”. Ich występ zobaczymy we wtorek. Radziłowskie Zapusty będące jedyną taką huczną imprezą w regionie rozpoczną się już jutro o godzinie dziesiątej.

Dziękuję za uwagę. Do zobaczenia dwudziestego szóstego lutego. Małgorzata Olszewska. Szkolne wiadomości.