„Rach, ciach, ciach obereczka już kapusty pełna beczka”- warsztaty dla uczniów klas I-III

W dniu 19 października  w Centrum Kultury w Radziłowie uczniowie klas I – III uczestniczyli  w warsztatach, na których uczyli się kisić kapustę. W czasie zajęć poznali wiele ciekawych informacji na temat kiszonej kapusty, jej wartości odżywczych, walorów smakowych, a także działań zdrowotnych. Dzieci dowiedziały się, iż kiszona kapusta  jest cennym źródłem witamin. Obejrzały prezentację multimedialną z obrzędu kiszenia kapusty.

Po części teoretycznej odbyła się część praktyczna. Uczniowie ochoczo zabrali się do pracy.  Pod opieką organizatorek uczyli się szatkowania kapusty. Pokrojoną wrzucali do przygotowanego w tym celu wiaderka razem z  wcześniej startą marchwią. Każdą warstwę posypywali solą. Nie zapomnieli też o jej dokładnym ubijaniu w wiaderku tak, aż kapusta puści sok. Po ciężkiej pracy był czas na odpoczynek. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Radziłowa przygotowały słodki poczęstunek dla naszych uczniów.

Na koniec warsztatów wszyscy chętnie zabraliśmy własnoręcznie ukiszoną kapustkę do domu.

Dziękujemy bardzo serdecznie organizatorom: p. Halinie Danielewskiej i pani z Biblioteki Samorządowej w Radziłowie – p. Annie Karbowiak oraz  paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Radziłowie.

Wychowawczynie klas I-III: M. Nietupska, E. Czerwonka, A. Żmijewska, E. Farfułowska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *