Polecam Ci tę książkę

W kwietniu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odbył się konkurs „Polecam Ci tę książkę”. Zadaniem uczestników było zachęcenie w dowolnej formie do przeczytania wybranej przez siebie książki. Wpłynęło 18 prac ( 11 recenzji i 7 prac plastyczno – literackich). Spośród nich jury w składzie: p. Elżbieta Chrostowska i p. Elżbieta Jurska wyłoniło 3 najlepsze. Oto wyniki:

I miejsce – Daria Gładkowska z kl. VIII b za recenzję książki „Ocalona z Auschwitz”;

II miejsce – Błażej Gliński kl. VIII b za tekst zachęcający do przeczytania utworu „Peter Schmeichel. Numer jeden”;

III miejsce – Angelika Wykowska kl. V za reklamę książki „Czerwień rubinu”.

Autorzy wyróżnionych prac otrzymają oceny celujące z języka polskiego, a zwyciężczyni nagrodę książkową. Poniżej znajdziecie pracę Darii Gładkowskiej. Zachęcam do przeczytania.

Polecam Ci tę książkę

     „Ocalona z Auschwitz” Niny Majewskiej – Brown to poruszająca historia polskiej rodziny Kuligów doświadczonej niezmiernie przez okrucieństwo II wojny światowej. Utwór ukazał się nakładem wydawnictwa „Świat Książki” i został wydany w Warszawie w 2022 roku. Książka jest powieścią reportażową przeznaczoną dla osób w każdym wieku pragnących poznać fakty z okresu II wojny i tragedie ludzkie z nią związane. Akcja utworu rozgrywa się w roku 1941 nieopodal Oświęcimia. Małżeństwo Franciszki i Wawrzyńca Kuligów stara się żyć spokojnie i pracować na gospodarstwie. Rodzinę tworzy ponadto troje dzieci oraz babcia i ciotka. Państwo Kuligowie są świadomi tego, jakie dramaty rozgrywają się w pobliskim obozie koncentracyjnym. Wawrzyniec bowiem nawiązuje kontakty z więźniami i stara się nieść im pomoc w miarę swoich możliwości. Przekupuje esesmanów bimbrem, mięsem i jajkami, żeby nie utrudniali mu udzielania wsparcia aresztowanym. Pewnego dnia w niemieckim mundurze trafia do rodziny uciekinier z Auschwitz – Jan Nowaczek – i prosi o schronienie. Rodzina Kuligów świadoma konsekwencji takiego działania, początkowo wzbrania się przez ukryciem zbiega, lecz ostatecznie zapewnia mu schronienie. Pan Wawrzyniec ponadto nocą przemyca go do Generalnego Gubernatorstwa, zaś rower, którym uciekinier przybył, zakopuje za szopą. Wydawać by się mogło, że na tym sprawa się kończy i problem został rozwiązany. Niestety, po kilku miesiącach Jan Nowaczek wraca do rodziny Kuligów w towarzystwie esesmanów i wydaje tych, którzy okazali mu tyle serca. Od tego momentu zaczyna się dramat małżeństwa Franciszki i Wawrzyńca.

    Książka Niny Majewskiej – Brown obfituje w szereg wzruszających momentów. Nie sposób nie poczuć radości w chwili, kiedy ojciec postarał się o łóżko dla dzieci i teraz mogą spać oddzielnie, a nie tak jak wcześniej – w pięcioro w jednym łóżku. Wzruszającą chwilą jest także to, kiedy okazuje się, że Franciszka spodziewa się kolejnego dziecka. Najbardziej porusza jednak fakt zdrady, jakiej dopuścił się Nowaczek w stosunku do swoich dobroczyńców.

    Mimo że książka jest obszerna, czyta się ją szybko ze względu na liczne dialogi oraz archiwalne, autentyczne zdjęcia bohaterów oraz dokumentów obozowych lub po prostu różnych sytuacji życiowych, w jakich się opisywani znaleźli. Utwór „Ocalona z Auschwitz” to bardzo wartościowa pozycja. Pokazuje postawy Polaków wobec tragedii w Auschwitz. Poszerza zasób wiedzy o II wojnie światowej. Jest w końcu literaturą faktu. Polecam ją każdemu, kto lubi czytać, interesuje się historią oraz pragnie poszerzyć swoje horyzonty myślowe.