W radziłowskiej szkole w miejsce wysłużonej sali biologicznej powstała nowoczesna ekopracownia przyrodnicza. Podczas wakacji gruntownie wyremontowano pomieszczenie. Wymieniono trzydziestoletnią wykładzinę i zamontowano nowoczesne energooszczędne oświetlenie. W miejsce starych mebli pojawiły się nowe szafy, stół demonstracyjny, stoliki i krzesła uczniowskie. Salę doposażono również w nowoczesne pomoce dydaktyczne.
Wszystko zaczęło się wiosną
Aneta Michałowska – Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Radziłowie postanowiła “zawalczyć” o utworzenie ekopracowni w naszej szkole w konkursie ogłoszonym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednym z warunków przystąpienia do konkursu było stworzenie filmu dotyczącego działań ekologicznych w naszej gminie. Tym zajął się pan Zbigniew Mroczkowski. Napisaniem wniosku zajęła się pani dyrektor Aneta Michałowska i pani Dorota Mroczkowska.
Remont i zakup wyposażenia
Po zakwalifikowaniu naszej szkoły do realizacji projektu, zaczął się remont pomieszczenia przyszłej ekopracowni. Możliwy był on dzięki zaangażowaniu Urzędu Gminy i trwał przez całe wakacje. Wymieniono oświetlenie, instalację elektryczną, wykładzinę, parapety i meble. Doposażano także pracownię w nowe pomoce dydaktyczne. Zakupiono między innymi 3 mikroskopy optyczne, 3 mikroskopy stereoskopowe, mikroskop cyfrowy, wizualizer, tablicę multimedialną i modele 3D. Stworzono też stanowiska do mikroskopowania.
Podróż po królestwach – doświadczam, znam, szanuję
Tytuł przedsięwzięcia prowadzącego do utworzenia ekopracowni przyrodniczej w naszej szkole brzmi: „Podróż po królestwach – doświadczam, znam, szanuję”. Chodzi oczywiście o królestwa organizmów. Obecnie wszystkie organizmy na kuli ziemskiej zaliczamy do jednego z pięciu królestw. Te królestwa to bakterie, protisty, grzyby, rośliny i zwierzęta. Poznajemy przedstawicieli tych królestw na biologii i przyrodzie. Ekopracownię zaprojektowano tak, aby możliwe było poznawanie organizmów z tych królestw w sposób aktywny z wykorzystaniem nowoczesnych pomocy dydaktycznych. Gdy poznajemy coś drogą doświadczania, nasza wiedza jest trwała i nabieramy szacunku do poznanych istot. Uczniowie naszej szkoły mieli już możliwość uczenia się w ekopracowni z wykorzystaniem zakupionego w ramach projektu sprzętu.
Otwarcie pracowni
14 grudnia dokonano uroczystego otwarcia. W wydarzeniu uczestniczyli: Kazimierz Gwiazdowski – Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Krzysztof Milewski – Wójt Gminy Radziłów, Zbigniew Mroczkowski – Przewodniczący Rady Gminy Radziłów, Marcin Lićwinko – przedstawiciel Biebrzańskiego Parku Narodowego, ksiądz Jarosław Filochowski – Proboszcz Parafii Radziłów, Halina Danielewska – przewodniczącą Rady Rodziców SP w Radziłowie, Maria Mogielnicka – przewodniczącą RR Publicznego Przedszkola w Radziłowie, radni gminy Radziłów, przedstawiciele Koła Łowieckiego Cietrzew, przedstawiciele społeczności szkolnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radziłowie.
Wydarzenie rozpoczęło się występem młodzieży nawiązującym tematycznie do tytułu przedsięwzięcia. Opiekę artystyczną nad uczniami sprawowały panie: Dorota Mroczkowska i Monika Soroko. Potem nadszedł czas na część oficjalną.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Krzysztof Milewski – Wójt Gminy Radziłów, Aneta Michałowska – dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Radziłowie, Dorota Mroczkowska – opiekun pracowni, Jakub Brzozowski – Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.
Zaproszeni goście mieli wyjątkową okazję poznać możliwości i działanie zakupionych pomocy dydaktycznych.
Nowa jakość nauczania
Zakupiono pojemniki z lupami i nowoczesne modele 3D, które umożliwią dzieciom naukę poprzez obserwacje i doświadczanie. Wśród modeli jest komórka roślinna i zwierzęca z zaznaczonymi elementami budowy, także w języku angielskim, model pantofelka, model skóry i łodygi rośliny. Dużo problemów sprawia uczniom zapamiętanie budowy oka i ucha. Nowe modele na pewno ułatwią naukę. Zakupione pomoce dydaktyczne uatrakcyjnią proces uczenia się. Zapamiętanie budowy tkankowej rośliny jest prostsze, gdy mamy przed sobą model łodygi. Świadomość trójwymiarowości komórek najlepiej kształtować wykorzystując modele. W ten sposób szkoła stwarza warunki sprzyjające poznawaniu, przeżywaniu, obserwowaniu i działaniu. Kształtuje też szacunek do istot żywych.
W nowej pracowni znalazło się miejsce do wyeksponowania akwarium. Opieka nad nim to nauka systematyczności i obowiązkowości.
Pracownia została również wyposażona w monitor interaktywny, mikroskop cyfrowy, wizualizer i wykorzystujący najnowsze technologie punkt dostępowy do światłowodowego internetu. Takich pomocy w starej pracowni nie było. Jednym kliknięciem obraz z mikroskopu cyfrowego można pokazać na ekranie komputera lub monitora interaktywnego. Dzięki temu zobaczą go wszyscy uczniowie a nauczyciel może skierować uwagę na istotne szczegóły oglądanego organizmu.
Wystrój klasy też uległ zmianie. Oprócz nowych szafek, ławek i krzeseł, w ekopracowni powstały stanowiska do mikroskopowania z dostępem do zasilania, z których na raz może korzystać sześciu uczniów.
Miejsce, gdzie rodzi się ciekawość
Pracownia przyrodnicza nie jest jedynie zbiorem przyrządów i eksponatów. To przede wszystkim przestrzeń, w której rodzi się ciekawość, rozwija się myślenie naukowe i kształtuje pasja do poznawania świata. To tu, wśród mikroskopów i modeli nasi uczniowie i przedszkolaki, ale również rodzice będą mieli okazję doświadczyć nauki w sposób praktyczny, zbliżając się do niej w sposób autentyczny i fascynujący.
Dzięki tej pracowni, mamy możliwość poszerzania horyzontów naszych uczniów, inspirując ich do odkrywania tajemnic przyrody, zrozumienia procesów zachodzących wokół nas i rozwijania umiejętności badawczych. To jest inwestycja w przyszłość, inwestycja w rozwijanie myślenia krytycznego i umiejętności rozwiązujących problemy, które są niezbędne w dzisiejszym świecie.
Współpraca przynosi efekty
Stworzenie ekopracowni przyrodniczej możliwe było dzięki dotacji w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej „Ekopracownia- zielone serce szkoły”. Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniosło prawie 50 tysięcy złotych, pozostałe środki przeznaczył Urząd Gminy w Radziłowie i Rada Rodziców.