Oddychanie przeponowe i wydłużanie fazy wydechu

Z dziećmi oddziałów przedszkolnych w grupach 5-cio i 6-cio latków przypomnieliśmy, jak należy oddychać i po co wydłużać fazę wydechu. Wśród ćwiczeń oddechowych znalazły się także najprostsze elementy oddychania przeponowego.

Na co dzień oddychamy zbyt płytko, nie skupiając się na tej czynności, a warto pamiętać o  oddychaniu przeponą, czyli tak, aby powietrze „napełniało brzuch”, a dokładnie dolną przestrzeń międzyżebrową. Doskonale widać to na oddechu niemowląt.

Przepona to główny mięsień oddechowy. Jest ona ważna, bo wspomaga przepływ krwi  i wpływa na funkcjonowanie wszystkich narządów jamy brzusznej. Współpracuje  ściśle z krtanią i mięśniami dna jamy ustnej, a więc bierze udział w prawidłowej fonacji.

Oddychanie przeponą powoduje, że wykorzystujemy całe płuca, zwłaszcza ich dolne płaty, które z wiekiem, gdy nasze ciało robi się coraz bardziej spięte, są powoli wyłączane.

Pamiętajmy więc o pełnym, swobodnym oddychaniu nie tylko podczas ćwiczeń, ale także podczas wypowiadania się, śpiewu czy odpoczynku.