Nowy eksponat w klasowym minimuzeum

Szkolne minimuzeum zlokalizowane w sali 29 wzbogaciło się o nowy zabytek. To oryginalna toczka ofiarowana przez emerytowaną nauczycielkę Szkoły Podstawowej we Mścichach a później w Radziłowie- Panią Teresę Kuczewską.

Mało kto wie, że słowo „toczka” jest regionalizmem białostockim. Był to pierwowzór dzisiejszej kablówki. Zwykle na poczcie stała stacja bazowa, gdzie grało radio nastawione najczęściej na “jedynkę”. Sygnał odbierany przez radio rozprowadzano w sieci przewodowej, do której były podłączone właśnie tzw. kołchoźniki w naszych stronach nazywane “toczkami”. A te wisiały w prawie wszystkich domach nie tylko na Podlasiu. Pierwsze instalacje radiofonii przewodowej uruchomiono w Polsce już pod koniec 1944 roku, a pierwszą białostocką wsią z radiem było Górne w gminie Hajnówka – dziś jedna z dzielnic tego miasta . Głośniki radiowe uruchomione zostały tutaj 2 czerwca 1946 roku. Od tamtej pory toczki montowano wszędzie.

Klasowy zbiór lokalnych eksponatów liczy ponad 30 sztuk. Wśród nich można znaleźć tarę, kołowrotek, żelazko “z duszą”, wagę, maszynę do pisania i inne przedmioty gospodarstwa domowego.

W imieniu społeczności szkolnej i własnym bardzo serdecznie dziękuję Pani Teresce za wsparcie i pamięć. Toczka z pewnością będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży.

Elżbieta Jurska