Nowa forma pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży w województwie podlaskim

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ zawarł 12 umów z ośrodkami środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej na udzielanie świadczeń w ramach nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Są to placówki bezpłatne, które przyjmują młodych pacjentów i ich rodziców bez skierowania. Fachową pomoc znajdą tu dzieci i młodzież do 18 roku życia, u których wystąpiły niepokojące objawy związane z problemami psychicznymi oraz zaburzeniami emocjonalnymi.
Założeniem nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego najmłodszych jest to, by dzieci i młodzież były w pierwszej kolejności diagnozowane jak najbliżej miejsca zamieszkania – w środowisku, w którym funkcjonują na co dzień. W środowisku dziecka mają być dostępni specjaliści zapewniający efektywną opiekę: psycholog, psychoterapeuta, terapeuta środowiskowy. Opieką zostaną objęte najmłodsze dzieci jeszcze przed rozpoczęciem nauki szkolnej, jak również realizujące obowiązek szkolny oraz młodzież ucząca się w szkołach ponadpodstawowych. W ramach pomocy oferowanej w ośrodkach można skorzystać z:
• porady psychologicznej diagnostycznej,
• porady psychologicznej,
• sesji psychoterapii indywidualnej,
• sesji psychoterapii rodzinnej,
• sesji psychoterapii grupowej,
• sesja wsparcia psychospołecznego,
• wizyty, porady domowej lub środowiskowej.
Obecnie, ze względu na sytuację epidemiczną, pomoc udzielana jest przede wszystkim w poradni, a w sytuacji uzasadnionej, również za pomocą narzędzi teleinformatycznych. O ile pozwolą na to warunki epidemiczne, w przyszłości praca ośrodków docelowo będzie oparta na pracy środowiskowej – współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym. Docelowo ma powstać sieć poradni psychologiczno-psychoterapeutycznych, co najmniej po jednej w powiecie, które będą stanowić pierwszy poziom pomocy. Drugi poziom to poradnie, świadczące pomoc psychiatryczną, z kolei trzeci – to oddziały i szpitale psychiatryczne dla dzieci.
Mimo trudnej sytuacji związanej z epidemią Covid-19, już 12 ośrodków z województwa podlaskiego rozpoczęło działalność i udziela pomocy zgłaszającym się pacjentom i ich rodzinom.
Najbliżej znajdują się:
 Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży z siedzibą w Łomży, przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 1 (świadczenia realizowane są po uprzedniej rejestracji telefonicznej pod numerem telefonu 575 663 830).
 Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży – Qmedica w Białymstoku, ul. Jerzego Waszyngtona 30, tel.85 679 50 00
 Szpital Ogólny im. dr. W. Ginela w Grajewie, Grajewo, ul. Konstytucji 3 Maja 34

Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne pedagoga szkolnego:
Gdyby zaistniała potrzeba skonsultowania ważnych według Państwa aspektów rozwoju dziecka/ucznia zagadnień lub chcecie Państwo uzyskać więcej informacji na temat w/w instytucji pomocowych, zachęcam do kontaktu z w formie on-line lub na żywo (po wcześniejszym umówieniu spotkania).

Zapraszam uczniów, rodziców, nauczycieli do kontaktu poprzez:
• dziennik elektroniczny VULCAN;
• platformę Microsoft Teams ( czat, rozmowy on-line)
• pocztę elektroniczną: jjchmielewska5@wp.pl
• telefon prywatny: 533015487
Joanna Chmielewska-pedagog szkolny.