Słowo “kolęda” zawiera cały czar i uczuciowość wigilii Bożego Narodzenia, jedynej w roku prawdziwej nocy świętej.
19 stycznia 2003 r. uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Radziłowie zaprezentowali w kościele parafialnym kolędy i pastorałki.
Koncert rozpoczął się pięknie brzmiącym kanonem “Przemija rok”. Śpiewano kolędy i pastorałki polskie, jako te, w których wrażenia są tak czyste, są pełne takiej słodyczy i takiej delikatności jakiej nie ma w kolędach innych narodów. Boże Narodzenie jest bowiem najbardziej polskim świętem, którego symbolika religijna i rodzina, tradycja i obyczaje przenikają się wzajemnie, tworząc jedyne w swoim rodzaju misterium. Wspaniale tę atmosferę oddała współczesna kolęda “To już pora na wigilię.”
Słuchacze mieli możliwość uświadomienia sobie, iż nie wszystkie kolędy mają charakter typowo modlitewny. Wiele z nich to opowieści liryczne lub epickie. Przykładem tego mogą być zaśpiewane kolędy “Nie było miejsca dla Ciebie” i “Gdy Pan Jezus się narodził”.
Polskie kolędy choć tak różnorodne i posiadające piękne melodie nie przekroczyły jednak barier językowych. W całej pełni udało się to kolędzie: “Cicha noc”. Powstała w noc wigilijną w 1818 r. w Austrii. Została przetłumaczona na 50 języków i bardzo szybko stała się światowym hitem. Młodzież zaprezentowała dwie wersje językowe: niemiecką i polską. Imion twórców naszych kolęd często nie znamy, bo też żaden z nich o tym nie myślał, aby z kolędą przekazać swoje nazwisko. Kolędy układano, aby wyrazić w nich swe uczucia, swoje myśli, swoje pragnienia przy obchodzie pamiątki Bożego Narodzenia.
Wiemy z różnych opisów, z kolęd, że do Betlejem, ażeby zobaczyć narodzone Dzieciątko Boże, spieszyli m.in. pasterze, Mędrcy. Przy narodzinach Pana Jezusa obecne były zwierzęta, które ponoć w dzień wigilijny potrafią przemówić ludzkim głosem. O czym wtedy rozmawiają? Tego można było się dowiedzieć wsłuchując się w słowa “Kolędy o mówiących zwierzętach”.
Z Bożym Narodzeniem związane są pastorałki, czyli ludowe pieśni pasterskie, które w swoich tekstach, bardziej niż kolędy, związane są z regionem powstania, niosąc wiele informacji, np. o wsi mazowieckiej czy góralskiej. Ich ozdobą jest swojskość. Świetnym tego przykładem były wykonane przez zespół pastorałki: “Gore gwiazda”, “My też pastuszkowie” oraz “Jam jest dudka”.
Ten nastrojowy, melodyjny i przesiąknięty polską tradycją kulturową koncert wykonał zespół wokalny z Gimnazjum w Radziłowie w składzie: Ania Kadyszewska, Malwina Sulewska, Emilka Kuczewska, Marta Ekstowicz, Joasia Dziekońska, Ewa Nieradko, Małgosia Dziekońska, Iza Gwiazdowska, Marta Konopka, Marta Bielska i Dorota Mroczkowska. Blaskowi występom dodało dodatkowo przepięknie śpiewające Trio wokalne ze szkoły Podstawowej w Radziłowie, czyli: Ania Sulewska, Marta Trzonkowska i i Marta Leszczewska.
Całość poprowadziła i przygotowała nauczycielka Gimnazjum w Radziłowie, pani Elżbieta Leniart, której w tym miejscu należą się wyrazy uznania i podziwu za tak wielkie poświęcenie w przygotowywaniu młodzieży oraz za profesjonalizm z w wyreżyserowaniu koncertu.