Jasełka

To przedstawienie było wystawione na konkursie w Szczuczynie, gdzie mali artyści otrzymali wyróżnienie

Nazwa – jasełka pochodzi od słowa “jasła”, czyli żłób bydlęcy w stajni. Głównym elementem jest żłóbek z małym Dzieciątkiem. Były okresy w naszej historii, gdy zabraniano wystawiania jasełek, tak było w zaborze pruskim i rosyjskim w czasie niewoli narodowej, tak było w okresie ostatniej wojny i w czasach stalinizmu.

Pierwsze jasełka urządził dawno temu, w roku 1223, wielki miłośnik Dzieciątka Jezus – św. Franciszek z Asyżu w skalnej grocie w Greccio. Ojcowie i bracia z Zakonu zwyczaj ten ponieśli na cały świat, w tym także do Polski, gdzie już pod koniec XIII wieku pojawiły się figury przedstawiające całą scenę Bożego Narodzenia. Nadszedł jednak czas, gdy ludziom znudziło się coroczne oglądanie drewnianych czy kamiennych figur. Pomysłowi bracia zakonni zaczęli więc wystawiać najpierw ruchome figury, później zaś kukiełkowe i właśnie takie widowiska zaczęły gromadzić wielkie tłumy ludzi. Niestety reakcja ludzi na te przedstawienia nie była godna miejsca w jakim je wystawiano – kościoła i dlatego jasełka z nich usunięto. Zaczęto je wystawiać w różnych miejscach (większych domach, placach, ulicach). Jasełka zawsze rozpoczynają się sceną zbudzenia pasterzy przez aniołów. Zawsze jest też w nich scena na dworze okrutnego króla Heroda, jest śmierć krążąca wokół jego tronu, która kosą ścina mu głowę, jest niesforny diabeł namawiający go do zabicia dzieci w Betlejem. Jest oczywiście Święta Rodzina przy żłóbku małego Jezusa, są pasterze i Trzej Królowie przychodzący z darami.

Dnia 22 grudnia 2004 roku odbyły się jasełka wystawione przez dzieci należące do koła artystycznego ze Szkoły Podstawowej z Radziłowa (byli to uczniowie klas V-VI) pod kierunkiem pani Doroty Nerkowskiej. Występ był zorganizowany dla klas IV-VI wraz z nauczycielami. To przedstawienie było wystawione na konkursie w Szczuczynie, gdzie mali artyści otrzymali wyróżnienie. Udział wzięli:

 • Maryja – Agnieszka Brzostowska kl. VIa
 • Józef – Michał Chrostowski kl.VIa
 • Anioł Gabriel – Artur Pawłowski kl.Va
 • Anioł II – Monika Dąbrowska kl.VIb
 • Anioł III – Eliza Szredzińska kl.VIb
 • Panna – Marta Leszczewska kl.VIb
 • Chłopek – Natalia Ekstowicz kl.Vb
 • Pasterze – Rafał Chrostowski kl.Va, Robert Karwowski kl.Va
 • Kolędnicy – Sylwia Borawska kl.VIa, Wioleta Przestrzelska kl.VIa, Milena Dąbrowska kl.VIb
 • Król Herod – Marek Szleszyński kl.Va
 • Śmierć – Łukasz Kozłowski kl.Va
 • Diabeł – Krzysztof Rutkowski kl.Va
 • Żydzi – Łukasz Chrzanowski kl.VIa, Kamil Dąbrowski kl.VIa

Po wielu wyczerpujących próbach nareszcie mogliśmy obejrzeć ich występ. Było to ciekawe zainscenizowanie czasu bożonarodzeniowego. Mówiło nam o trudach Rodziny Świętej i narodzinach Jezusa.

Gośćmi specjalnymi byli pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Radziłowie Teresa Dziekońska i proboszcz parafii Radziłów ks. Jan Grochowski. Wszyscy z uwagą oglądali występ młodych aktorów.

Po przedstawieniu wychowawcy wspólnie ze swoimi wychowankami podzielili się opłatkiem. W tym dniu wszyscy składali sobie najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Wioleta Przestrzelska i Agnieszka Brzostowska kl.VIa

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *