IV Sejmik Samorządowy

Naszą szkołę Anna Bałdyga i Ewa Huszcza

W tym roku na IV Sejmiku Samorządu Szkół Podstawowych rejonu Grajewo reprezentowały naszą szkołę Anna Bałdyga i Ewa Huszcza z klasy VIIb. Poprosiliśmy je o zdanie relacji z tego wydarzenia.
Z Radziłowa wyjechaliśmy o 9.00 wraz z opiekunem samorządu uczniowskiego p. Zbigniewem Mroczkowskim. Na miejscu byliśmy o godz. 9.40. W wejściu otrzymaliśmy identyfikatory-słońca, na które wpisywaliśmy swoje imiona i nazwiska oraz kartki upoważniające do głosowania. Mogłyśmy wybrać jeden spośród trzech tematów:
1. Kalendarz wyborczy
2. Kampania wyborcza
3. Dzień wyborów
My zdecydowałyśmy się na temat nr 2. Po wyborze tematu udałyśmy się do głównej sali na uroczystości wstępne.
O 10.00 odbyło się otwarcie obrad IV Sejmiku Samorządowego przez przedstawicieli Społeczności Szkolnej i powitanie gości. Następnie zabrała głos pani Marzena Rafalska – wojewódzki rzecznik praw ucznia z województwa łomżyńskiego na temat: “Rola Samorządu Uczniowskiego w życiu szkoły”. Poruszała ona między innymi takie problemy jak: reagowanie na skargi składane przez rodziców i uczniów, edukacji praw ucznia (organizowanie warsztatów dla samorządu uczniowskiego). Następnie zabrała głos dwójka uczniów ze szkół podstawowych – Iwona i Mariusz, którzy zostali zaproszeni na obrady Sejmu Dziecięcego w Warszawie. Spotkali się z takimi osobistościami jak: Jolanta Kwaśniewska, Józef Zych, Włodzimierz Cimoszewicz i minister Jerzy Wiatr. Dyskutowali oni tam m.in. o wpływie ocen z przedmiotów na ocenę z zachowania jak również o problemach jakie sprawiają uczniom przedmioty artystyczne, które zależą od wrodzonego talentu. Po uroczystościach wprowadzających rozeszliśmy się do wyznaczonych grup tematycznych. W tej grupie, w której my byliśmy, przewodniczącą była pani Zdzisława Augustowska ze Szczuczyna. Na początek zajęliśmy miejsca w kręgu utworzonym z krzeseł. Każdy z uczestników musiał krótko się przedstawić. Następnie bawiliśmy się w zabawę, która miała rozładować napiętą sytuację. Podzieliliśmy się na trzy grupy drogą losową. Jedna z nas była w I grupie, a druga w III grupie. I grupa pracowała nad plakatem wyborczym, II grupa nad cechami kandydata, zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi, natomiast III grupa zajmowała się sztabem wyborczym. Na koniec obrad podsumowaliśmy swoją pracę. Ogólne sprawozdanie z wykonanej pracy i wyboru do parlamentu odbyły się w sali głównej. Kandydowało 11 uczniów, niestety wybrano tylko 4, i był bardzo trudny wybór, ponieważ była dogrywka. Ostatecznie posłami zostali Anna Popko z klasy VII, Anna Chorosz z klasy VI i Beata Kulikowska z klasy VI. Później była inscenizacja II części “Dziadów” Adama Mickiewicza.
Dzięki temu dowiedziałyśmy się na pewno wiele, co być może ułatwi nam w następnym roku przeprowadzenie demokratycznych wyborów do samorządu szkolnego w naszej szkole.

Anna Bałdyga i Ewa Huszcza z klasy VIIb