Według tradycji ludowej w dniu Zapustów po wsi chodzą przebierańcy. Są to młodzi mężczyźni występujący w roli Cyganów, Żydów, żebraków, diabłów, Belzebuba, śmierci, doktora. Prowadzą oni ze sobą “zwierzęta” – konia, kozła, koguta, żurawia itp. Chodząc od domu do domu przekomarzają się z domownikami i różnymi sposobami starają się wyłudzić od mieszkańców jakieś dary. Żyd usiłuje sprzedać swoje “towary”, Cygan “oszukuje”, żebrak prosi o jałmużnę, Cyganki “wróżą” itp. Żarty te mają dobrotliwy charakter i nie są w obraźliwym tonie – świadczą raczej o zgodnym współżyciu różnych kultur.
7 lutego na sali sportowej w Gimnazjum w Radziłowie odbył się “Konkurs Piosenki zapustowej i karnawałowej”. Do konkursu przystąpiły:
- Szkoła Podstawowa w Słuczu,
- Szkoła Podstawowa w Kramarzewie,
- Szkoła Podstawowa we Mścichach,
- Szkoła Podstawowa i Gimnazjum z Radziłowa.
W komisji zasiadali:
- p. Zbigniew Ciesielski,
- p. Barbara Kosmaczewska,
- p. Teresa Dziekońska.
Z naszej szkoły wyłoniono 5 grup które wzięły udział w konkursie. Dwie grupy z klas 0-3 (Weronika Kaszak, Emilia Mroczkowska, Magda Mordasiewicz i Klaudia Złomaniec, Marta Kadyszewska i Arleta Dąbrowska) i trzy grupy z klas 4-6 (Milena Dąbrowska, Marta Leszczewska, Eliza Szredzińska, Marek Szleszyński, Agnieszka Brzostowska, Wiola Walewska, Wiola Przestrzelska, Robert Karwowski, Łukasz Kozłowski Mariusz Dąbrowski). Wszyscy uczestnicy konkursu zostali poczęstowani pączkami.
Następnego dnia wystąpili oni w Gminnych Zapustach Radziłowskich.
Marta Leszczewska