Atrakcje w Wielkopolsce – relacja z 3-dniowej wycieczki

W dniach 25-27.09.2024r. uczniowie klas V i VI naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo- edukacyjnej do Poznania.

Celem podróży było zwiedzanie stolicy Wielkopolski i poznanie atrakcji tego regionu. Poznań oczarowuje zwiedzających na wiele sposobów. Znakomite zabytki stolicy Wielkopolski prezentują długą i bogatą historię tego miasta oraz kuszą obietnicą bardzo ciekawie spędzonego czasu. I nie zawiedliśmy się. Poznań przywitał nas wspaniałą pogodą i mnóstwem wspaniałych zabytków i ciekawych miejsc. Zwiedzanie zaczęliśmy od poznańskiej katedry, przed którą spotkaliśmy się z przewodnikiem w przebraniu detektywa, który w wesoły sposób przybliżył historię dawnego Poznania. Uczniowie wcielając się w rolę detektywów, odkrywali tajemniczą przeszłość miasta, wykonali wiele ciekawych zadań i dzięki temu poznali historię najstarszej polskiej katedry – Bazyliki Archikatedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła. Dowiedzieli się o początkach państwa polskiego, poznali postacie pierwszych władców, zwiedzili wnętrze katedry i jej podziemia. Maszerując uliczkami Poznania, uczestnicy wycieczki odwiedzili Farę Poznańską, Stary Rynek, Renesansowy ratusz, Pręgierz – w tym miejscu każdy mógł zobaczyć i dotknąć narzędzi wykorzystywanych przez kata, uczniowie podziwiali przepiękne kamieniczki i poznali historię legendarnych koziołków. W nagrodę za zaangażowanie otrzymali Certyfikat Detektywa Historii. Przemiłe chwile spędziliśmy w Rogalowym Muzeum Poznania. Tam wysłuchaliśmy historii Rogala Świętomarcińskiego opowiedzianej gwarą poznańską przez Wuja Binia. Kilka chętnych osób czynnie włączyło się w proces tworzenia słynnego rogala pod czujnym okiem samego Rogalowego Mistrza. Śmiechu było co niemiara. Na koniec zostaliśmy poczęstowani kawałkiem najprawdziwszego Rogala Świętomarcińskiego i otrzymaliśmy Certyfikaty Rogalowego Czeladnika.

Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy spacerem w Parku Sołeckim urządzonym w stylu angielskim, zachwyciła nas kasztanowa Aleja Wielkopolska. Następnie poznaliśmy historię Zamku Cesarskiego – ostatniej i najmłodszej rezydencji monarszej w Europie wybudowanej na wzór średniowiecznego zamku jako symbolu panowania niemieckiego w Wielkopolsce. Na placu Adama Mickiewicza w Dzielnicy Cesarskiej w Poznaniu poznaliśmy historię Pomnika Poznańskiego Czerwca 1956 oraz późniejszych wystąpień w PRL. Nie chcielibyśmy, by historia  Czarnego Czwartku (28 czerwca 1956 roku), kiedy doszło do demonstracji robotników z poznańskich Zakładów Ciegielskiego, którzy w proteście przeciwko sytuacji ekonomicznej i niesprawiedliwości społecznej zorganizowali strajk powtórzyła się. Również na tym smutnym placu podziwialiśmy pomnik naszego wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza. Następnie odwiedziliśmy Palmiarnię Poznańską największą w Polsce i jedną z największych w Europie. Tu pod czujnym okiem przewodnika poznaliśmy sztukę survivalu. Uczyliśmy się, jak przetrwać tydzień w dżungli. Po wykonaniu ciekawych zadań zdobyliśmy trofea: Mistrz Obozowy, Szaman, Wilczy Nos, Tropiciel. Niewątpliwie najlepszą atrakcją tego dnia był zjazd kolejką górską „Adrenaline” w dwuosobowych wagonikach 500-metrowym torem z licznymi zakrętami. Ta atrakcja zapewniła nam niezłą dawkę adrenaliny jak i pozytywnych emocji.

Ostatniego dnia wycieczki odwiedziliśmy Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu – Pałac w Rogalinie. I nie żałujemy, gdyż pałac i cały kompleks w Rogalinie jest jedną z najważniejszych polskich rezydencji z bogatą historią, gdzie można poznać losy właścicieli tego wspaniałego obiektu – rodziny Raczyńskich. W parku poznaliśmy historię słynnych rogalińskich dębów – Lecha, Czecha i Rusa, liczących po 1000 lat. Następnym punktem zwiedzania był Zamek w Kórniku, który istnieje już od XIV wieku. Wśród zgromadzonych eksponatów widzieliśmy broń palną, zbroje, meble, ceramikę, malarstwo, a nawet pamiątki z Polinezji i Madagaskaru. Poznaliśmy też legendę związaną z zamczyskiem. Po południu pożegnaliśmy się z Wielkopolską – ale być może nie na zawsze. Nie wszystko udało się zobaczyć i zwiedzić, kiedyś chętnie tu wrócimy. Wyjazd do Poznania to wycieczka z programu „Podróże z klasą”, do którego przystąpiła nasza placówka. Wycieczka została dofinansowana ze środków budżetu państwa.