Pomysł
W odpowiedzi na potrzeby nauczycielek i uczniów Gimnazjum w Radziłowie oraz Peter-Ustinov Oberschule w Hanowerze (Niemcy) zrodził się pomysł i pojawiła się możliwość międzynarodowego spotkania. Do udziału w projekcie zostało wybranych po kilkunastu uczniów z każdej szkoły w podobnym wieku. Osobami prowadzącymi przygotowania po stronie polskiej była pani Edyta Sosnowska a po stronie niemieckiej pani Magdalena Wiśniewska.
Fundacja Hoch Drei z Niemiec oraz organizacja Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży od lat organizują szereg projektów spotkań młodzieży z całej Europy poświęconych różnorodności, poszanowaniu praw człowieka i kształtowaniu postawy tolerancji.
Poczdam
Pierwszym etapem projektu było spotkanie obu grup w dniach 3-7 września br. w Poczdamie.
Po przyjeździe uczniowie zostali zaproszeni do wzięcia udziału w grach symulacyjnych, których celem było zapoznanie się z rówieśnikami. Następnie uczniowie podzielili się na czteroosobowe grupy, po 2 uczniów z Niemiec i Polski, odpowiedzialne za przygotowanie posiłków a koordynator projektu p. Małgorzata Bobrowska przedstawiła program spotkania.
Kolejne dni upływały uczniom na warsztatach o tematyce różnorodności, tolerancji, stereotypów i ich zapobieganiu. Podczas zajęć młodzież miała okazję do komunikowania się w językach obcych, co sprzyjało przełamywaniu barier językowych. Zajęcia były zorganizowane w duchu pedagogiki przeżycia oraz pedagogiki demokracji, których głównymi założeniami była samoorganizacja oraz możliwość współdecydowania uczniów w wielu kwestiach przebiegu warsztatów. Wszystko to sprawiło, że uczniowie szybko zrozumieli, że są do siebie znacznie bardziej podobni niż wydawałoby się na początku. Młodzież bardzo chętnie czerpała z innych kultur zawierając jednocześnie nowe przyjaźnie. Ku uciesze nauczycielek języka angielskiego i niemieckiego motywacja uczniów do bardziej intensywnej nauki obu języków znacząco wzrosła. Kolejnym punktem programu była wizyta w Berlinie, w czasie której mieszane grupy uczniów miały do wypełnienia szereg zadań, celem których było poznanie Berlina jako miasta wielu kultur, tradycji i narodowości. Mimo to nie zabrakło czasu na zwiedzanie, krótką lekcję historii i zakupy.
Wszystkie wspólnie spędzone chwile pozostaną na długo w pamięci każdego uczestnika. Wspaniała atmosfera spotkania, ciekawi ludzie i nowe doznania sprawiły, że uczestnicy czekają z niecierpliwością na kolejne spotkanie, planowane w czerwcu 2018 tym razem w Polsce.
Podziękowania
Serdeczne podziękowania pragniemy skierować pod adresem p. Karin Haller, dyrektor Peter-Ustinov Oberschule za pomysł i wsparcie całego projektu, pani Anecie Michałowskiej, dyrektor Gimnazjum w Radziłowie za pomoc w realizacji wyjazdu i wielkie zaangażowanie, panu Wójtowi Gminy Radziłów, Krzysztofowi Milewskiemu za wsparcie finansowe i trzymanie kciuków a panu Zbigniewowi Mroczkowskiemu za pomoc w opiece oraz oprawę medialną.
Gorące podziękowania kierujemy również do pani Małgorzaty Bobrowskiej za zaangażowanie i świetną koordynację całego projektu.
foto: Zbigniew Mroczkowski