Od historii do teatru i literatury
Aż w czterech dziedzinach edukowali się uczniowie klas VIIAB, VIAB i VB podczas wtorkowej wycieczki do Łomży.
Pierwszym punktem programu było obejrzenie ruchomej szopki w kościele Ojców Kapucynów. Szopka ta jest ewenementem w skali całego kraju, a powstała blisko 80 lat temu. Zarys historyczny łomżyńskiej szopki oraz historię szopek w ogóle przedstawił brat Jan- franciszkanin. Dowiedzieliśmy się, że inicjatorem szopek był św. Franciszek z Asyżu, który, chcąc upamiętnić narodzenie Chrystusa, zebrał okolicznych ludzi oraz zwierzęta i przedstawił inscenizację narodzenia Pańskiego. Działo się to osiemset lat temu. Łomżyńską szopkę skonstruował zaś zakonnik Pius Janowski. Wokół Dzieciątka poruszają się w niej figury około pięćdziesięciu postaci- królów Polski, pisarzy, naukowców, żołnierzy oraz innych ludzi związanych z Polską i ziemią łomżyńską. Lekcja brata Jana to połączenie historii i teologii oraz religioznawstwa.
Kolejnym punktem wycieczki było obejrzenie sztuki „Mały Książę” w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży, co zostało poprzedzone lekcją teatralną przeprowadzoną przez aktora Tomasza Bogdana Rynkowskiego. Prowadzący połączył teorię z praktyką i na scenie teatralnej ponownie wystąpiła Julka Mościcka z klasy VIA, a zadebiutowali Bartek Skrodzki (VIA) i Karolina Dobkowska z klasy VB. Po zajęciach z podstaw teatru współczesnego przyszedł czas na literaturę. Znana siódmoklasistom lektura „Mały Książę” przemówiła do uczniów z teatralnej sceny.
Po wykładach historyczno- teologiczno- teatralno- literackich czterdziestoczteroosobowa grupa uczniów wróciła do szkoły, by uczestniczyć w zajęciach zgodnie z planem. Wycieczkę zorganizowały nauczycielki języka polskiego- Elżbieta Jurska i Dorota Nerkowska przy wsparciu matematyka- Pana Kazimierza Dobrzyckiego.