Zajęcia oddechowe z Dinkiem

Ostatnio w przedszkolu ćwiczyliśmy wydłużanie fazy wydechu oraz oddychanie przeponowe. Oprócz zabaw z Dmuchajką logopedyczną były wiatraczki i usypianie naszych pacynek. Jednym z czynników warunkujących prawidłowy rozwój mowy jest sprawność całego aparatu mowy, czyli aparatu oddechowego,  fonacyjnego i artykulacyjnego. Podczas terapii w gabinecie logopeda ćwiczy z dzieckiem właśnie te aparaty. Ćwiczenia z pierwszej i drugiej grupy zazwyczaj się ze sobą łączą.

Pamiętajmy, że dziecko powinno wdychać powietrze przez nos, a wydychać przez usta- taki tor oddechowy zapewnia prawidłowy rozwój dziecka, w tym prawidłowe funkcjonowanie w zakresie artykulacji. Warto również obserwować sposób oddychania podczas snu dziecka.  Artykulacja zawsze powinna odbywać realizowana na wydechu.

W domu również można wykorzystywać różne przedmioty i sytuacje do ćwiczeń oddechowych, np. jeśli mamy dmuchajkę, możemy zamiast piłeczki włożyć piórka czy confetti. Świetną alternatywą są bańki mydlane, szczególnie latem na podwórku albo dmuchanie na papierowe statki na wodzie. Oddychanie można ćwiczyć przy zawieszonych na nitkach małych elementach bądź paskach papieru. Sprawdzą się też wiatraczki, dmuchanie w gwizdki, trąbki, słomki itp. Można też dmuchać na świecę, ale w taki sposób, by nie zgasić płomienia. Każda taka zabawa wpływa na pojemność płuc i usprawnia fazy oddechowe.