Filmowa Gra Miejska: dawny i współczesny Radziłów
Mafia i będący na ich tropie detektywi. W Radziłowie na kilka godzin ożyły wspomnienia mieszkańców związane z miejscowością a także i z filmem Juliusza Machulskiego – „Deja vu”. Wszystko to dzięki aktywności tutejszej młodzieży.
Stworzyli scenariusz, zaplanowali trasę i zadania dla ekip. Rozpowszechnili informacje wśród okolicznych szkół . Kilkadziesiąt godzin pracy, by 4 czerwca pokazać rówieśnikom inne – bo filmowe oblicze Radziłowa. Tak wyglądała Filmowa Gra Miejska w Radziłowie zatytułowana „Na tropie”. Zaczęło się od artykułu:
Dla wytrawnego filmowca wszystko było już jasne: motywem przewodnim zabawy był scenariusz filmu „Deja vu”. Zadanie ekip polegało na odszukaniu dowodów przestępstwa porozrzucanych w wielu punktach Radziłowa i na ich podstawie odtworzenie scenariusza wydarzeń. Po drodze szereg przeszkód, gdyż mafia Niczyporuka deptała uczestnikom po piętach.
Oto fragment relacji autorstwa jednej z ekip – „Składu przyjaźni”:
(…) znaleźliśmy dwa pierwsze dowody (…). Obok budynku – zabezpieczone miejsce zbrodni. Bardzo szybko mafia Niczyporuka dowiedziała, że jesteśmy na ich tropie…
Filmowa Gra Miejska w Radziłowie wymagała od ekip wykorzystania wielu umiejętności. Uczestnicy mieli niebywałą okazję by sprawdzić swoją pamięć wzrokową i spostrzegawczość. Mogli także przekonać się, czy potrafią nawiązywać kontakty z osobami dorosłymi i uzyskać od nich informacje o przeszłych lub teraźniejszych wydarzeniach. Wiele zadań wymagało kreatywności, cierpliwości, umiejętności pracy w zespole, działania pod presją czasu a także dbałości o porządek i niezakłócanie spokoju. Przydatne były umiejętności językowe i matematyczne. A wszystko to wokół wydarzeń związanych z Radziłowem i filmem. Bo czy przebieranie się – to nie elementy ćwiczenia związanego z charakteryzacją i kostiumami a odtworzenie wydarzeń – elementami scenopisarstwa? A rozmowa z mieszkańcami – czy nie jest powiązana z pewnym etapem tworzenia filmu dokumentalnego?
Wszystkim zespołom udało się wyjątkowo sprawnie wykonać zadania i odzyskać zaginione dowody. Najwięcej – bo 29 punktów zdobyli Pozytywnie nakręceni, 27 pkt. – #BEZ NAZWY. 26 pkt. – Outsiders.
Uczestnikami były ekipy ze Słucza: „Siódemeczki- wspaniałeczki #1” i „Siódemeczki- wspaniałeczki #2” oraz: Outsiders, Skład Przyjaźni, Niepokonani, #BEZ NAZWY, Piąciaki i Pozytywnie nakręceni z Radziłowa.
Filmowa Gra Miejska była pierwszą w historii tego typu zabawą w Radziłowie. Jednocześnie to jedna z atrakcji dzisiejszego Pikniku Edukacyjnego.
Organizatorem Filmowej Gry Miejskiej była młodzież z radziłowskiej szkoły i uczestnicy zajęć realizowanych w ramach projektu „Lepsze Jutro” – ART RADZIŁÓW CREW &Kids. Projekt współfinansowany jest ze środków Fundacji PZU, którego wnioskodawcą i realizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Radziłowskiej.
Koordynatorem lokalnym Filmowej Gry Miejskiej jest Zbigniew Mroczkowski.
Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!” we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
foto: Wiktoria Klimaszewska, Zbigniew Mroczkowski