TRANSKRYPCJA:
Dzień dobry. Julia Mościcka. Rozpoczynamy szkolne wiadomości.
W dzisiejszym wydaniu: Nasza młodzież uczy się demokracji i wykorzystuje możliwość wprowadzania zmian. Czy chcemy, by naszej szkole nadać imię oraz o wycieczce do Białowieży. Zapraszam.
Dwudziestego pierwszego lutego corocznie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała konkurs „Mistrz poprawności językowej Szkoły Podstawowej w Radziłowie”. Tytuł mistrza wywalczyła Angelika Wykowska. Drugie miejsce zajęła Maja Chrzanowska, a trzecie Klaudia Lejman. Gratulacje.
„Wiem, jak przeciwdziałać emisyjności” , to konkurs zrealizowany przez Stowarzyszenie Samorządów Dorzecza Biebrzy, w którym brały udział dziewczęta z naszej szkoły. Wyjazd do położonego w gminie Grajewo Wierzbowa z pewnością zaliczą do udanych. Każda z uczestniczek otrzymała nagrody rzeczowe. Za zajęcie szóstego miejsca w kategorii klas piątych i szóstych została wyróżniona Gosia Olszewska. Gratulacje dla dziewcząt. „Wiem, jak przeciwdziałać emisyjności” to jedno z działań w ramach „Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”. W konkursie ekologicznym uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych z powiatu grajewskiego.
Już w tym roku uczniowie zadecydują na co przeznaczą trzy tysiące złotych. W szkole zawiązał się zespół odpowiedzialny za realizację procedury budżetu uczniowskiego. Składa się z ośmiu uczniów, którymi opiekują się nauczyciele: Dorota Antosiewicz i Zbigniew Mroczkowski. Rolą zespołu jest wsparcie pozostałych uczniów, którzy mogą zgłaszać i wdrażać projekty. Katarzyna Mikucka
[STOP – SZKOLNY BUDŻET]
Oglądacie Szkolne Wiadomości. Ta wiadomość z pewnością Was ucieszy. Szkoła w Radziłowie znalazła się na liście placówek, które uzyskały dotację na organizację wycieczek turystyczno-krajoznawczych po województwie podlaskim. Jeszcze w tym roku grupa blisko pięćdziesięciu uczniów skorzysta z dofinansowania i wyjedzie na jednodniową wycieczkę do Białowieży.
Nasza szkoła bawi i uczy. Tym razem mowa nie o nauczycielach, ale uczniach klas jeden – trzy. W czasie obchodów Pierwszego Dnia Wiosny zaprezentowali przedszkolakom humorystyczną inscenizację „By zdrowym być!”. Zapraszam do obejrzenia fragmentu ich występu.
[STOP – BY ZDROWYM BYĆ]
21 marca szkoła przypominała terminal portu lotniczego. W wielu miejscach pojawiali się uczniowie z walizkami. Tego dnia młodzież przyszła do szkoły także z koszykami wiklinowymi, koszami zakupowymi czy nawet lodówką podróżną. Największym zaskoczeniem było wykorzystanie jako plecaka felgi samochodowej. Na korytarzu pojawiła się taczka. Okazało się, że do noszenia książek można wykorzystać także kask motocyklowy czy też poszewkę na poduszkę. Wszystko to związane było z Dniem bez Plecaka. Jak widać, tradycyjny plecak można zastąpić innymi przedmiotami. Co prawda – nie zawsze wygodnymi do noszenia. Pomysłodawcami tego wydarzenia był nasz samorząd uczniowski.
Oglądacie szkolne wiadomości. Za chwilę o wyjeździe na Euro Week a także dowiecie się, czy szkole zostanie nadane imię.
Nie tylko wiedzą, jak przeciwdziałać emisyjności, ale są także kreatywni. Koło przyrodnicze pracuje nad przygotowaniem zbliżających się imprez ekologicznych. Już w kwietniu planowane są obchody Dnia Ziemi. Na uczestników czekać będą ciekawe wyzwania. Wśród nich ekologiczny escape room. Wszystkie zadania będą dotyczyć oczywiście ochrony środowiska. Porady i wskazówki przydadzą się w podejmowaniu przyjaznych dla otoczenia decyzji. Do udziału w obchodach zaproszą również uczniów z innych szkół. Będzie to pierwsze wydarzenie o tak dużym zasięgu, którego organizatorem jest nasza szkoła.
W październiku przyszłego roku szkolnego planowany jest wyjazd na Euro Week. Jest to projekt edukacyjny pozwalający młodym ludziom włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa. Zajęcia w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń odbywać się będą w języku angielskim.
W ubiegły czwartek każdy z nas mógł wypowiedzieć się, czy chce naszej szkole nadać imię. Dwudziestego pierwszego marca odbyło się szkolne referendum. Skierowane ono było do uczniów, nauczycieli i pracowników. Zapytaliśmy jedną z naszych koleżanek jak głosowała. Poprosiliśmy ją także o krótkie uzasadnienie. Głosująca na „tak” Maja powiedziała, że większość szkół o których słyszała ma imię i warto by również w tym gronie znalazła się jej szkoła. Podobnie zdanie jak Maja miało wielu głosujących. Już wiemy, że za nadaniem szkole imienia były dwieście trzy osoby. Przeciw – dwadzieścia. Liczenia oddanych głosów dokonała komisja składająca się spośród uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi. Wkrótce ruszy szereg wydarzeń i imprez, które związane będą z wyborem imienia dla naszej szkoły.
Dzisiaj od rana w klasach jeden – trzy odbywały się warsztaty wielkanocne. Dzieci z królikiem wielkanocnym poznawały oznaki wiosny i tradycje świąteczne. Przygotowywały także wielkanocne jajka oraz siały rzeżuchę.
A teraz czas na informacje o wydarzeniach sportowych. Zuzanna Milewska
[STOP – PIŁKA DZIEWCZĄT]
Również gratuluję. A o występie drużyny chłopców w ćwierćfinale wojewódzkim opowie nam Angelika Wykowska.
[STOP – PIŁKA CHŁOPCÓW]
Dziś to wszystkie wiadomości. W imieniu zespołu redakcyjnego dziękuję za przesłane materiały. Zachęcamy kolejne osoby do współtworzenia programu. Do zobaczenia w następnym wydaniu. Julia Mościcka. Szkolne wiadomości