Święto Matematyki

Matematyka jest delikatnym kwiatem, który rośnie nie na każdej glebie i zakwita nie na każdej glebie i zakwita nie wiadomo kiedy i jak.   (Jean Fabre)

 Takim mottem rozpoczęło się spotkanie związane z obchodami Święta Matematyki, w dniu 10.05.19 r. Uczestnicząc w zabawie, chcieliśmy udowodnić, że matematyka to nie tylko trudne zadania i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda. Dzień poprzedzony był konkursami matematycznymi, organizowanymi przez nauczycieli matematyki w poszczególnych klasach, a wyniki zamieszczano na bieżąco na gazetce szkolnej.  Obchody Święta Matematyki mieli charakter rywalizacji międzyklasowej, zadania były zróżnicowane i dostosowane do możliwości uczniów. Czas między konkurencjami uczniowie umilali dowcipami i wierszami, oczywiście matematycznymi.

Drużyny klasowe uczestniczyły w następujących konkurencjach: zapałczane łamigłówki, siatki brył, zagadki w kinder – niespodziance, zadania tekstowe i zabawa w skojarzenia. Do rozwiązywania tego typu łamigłówek potrzebna była bystrość oraz umiejętność wychodzenia poza schematy obserwacji i rozumowania. Udział w grach i zabawach matematycznych miał na celu pokazać inną stronę tej nauki.

Zwycięzcami rywalizacji okazała się klasa V, drugie miejsce zajęła klasa VIII a, a trzecie miejsce VII b. Klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy możliwość wyboru „Dnia bez pytania”. A matematyka – jak się okazało – może być przyjemna, zabawna i dająca wiele satysfakcji.