Konstytucja 3 maja uchwalona została 3 maja 1791 roku.  Jej autorami byli : Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii) , sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 Maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z Wielkanocnego urlopu. Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”

30 kwietnia 2019 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona obchodom 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nasi uczniowie w słowach wierszy i utworów muzycznych przypomnieli w skrócie  okoliczności, w których została uchwalona pierwsza w Europie i druga w świecie tak ważna ustawa zasadnicza. Ponadto uczniowie klas czwartych wykonali taniec z szarfami biało- czerwonymi, symbolizującymi nasze barwy narodowe.

Dziękujemy wszystkim za udział, a szczególnie  uczniom za odpowiednią postawę patriotyczną podczas obchodów tego ważnego Święta Narodowego, rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów .

Uroczystość została zorganizowana pod kierunkiem p. B. Bieńkowskiej , B. Malinowskiej i M. Nietupskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *