Spotkanie z kombatantami

Zaproszeni zostali żołnierze II wojny światowej

W środę, 24 IX 1997 r. o godz. 17-ej w Szkole Podstawowej w Radziłowie odbyło się spotkanie z kombatantami.

Organizatorem była klasa VIIIb wraz z wychowawczynią. Zaproszeni zostali p. Ciszewski i pan Żukowski –  żołnierze II wojny światowej. Na mityng przybyły także: dyrektor szkoły p. Barbara Grądzka, p. Teresa Paszkowska, p. Daniela Tyl oraz p. Elżbieta Kozikowska i jej wychowankowie.
Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania pieśni wojsk. Następnie wiarusowie rozpoczęli opowiadanie o swych przeżyciach z wojny. Relację z wydarzeń z tamtych lat rozpoczął p. Żukowski. Nieco później włączył się p. Ciszewski, walczył na froncie zachodnim. Poznaliśmy koleje losów ludzi w czasie wojny. Nastrój spotkania był bardzo poważny. Atmosferę podkreślały palące się świece i białe obrusy. Panowała cisza i afektacja zgromadzonych. Pan Ciszewski ujawnił nam okrutne metody gestapowców w obozach koncentracyjnych. Nikt z nas nie spodziewał się tak wstrząsających relacji. Niektórzy mieli nawet łzy w oczach. Uczniowie zadawali gościom pytania dotyczące wojny. Na zakończenie uroczystości kombatanci otrzymali od kl.VIIIb symboliczne wiązanki kwiatów.
Z pewnością warto było przyjść na spotkanie. Mogliśmy wysłuchać opowiadań z wojny wprost od osób, które je przeżyły. Była to pouczająca lekcja historii.

źródło: “Szkoła Óczy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *