Dziś jest: 23 sierpnia, środa. Imieniny: Filipa, Apolinarego, Róży, Sulirada

PISMO GIMNAZJUM W RADZIŁOWIE, NUMER 81

Numer 81
XII 2006


W tym numerze:
 Opłatek - symbol Bożego Narodzenia
 W atmosferze Świąt Bożego Narodzenia - wywiad z opiekunem SU - panią Dorotą Antosiewicz, Co sądzisz świętach - sondaż
 Życzenia świąteczne
 Święta w moim domu, Ekologia na co dzień, Nasz głos w dyskusji o... wulgaryzmach
 Humor świąteczny, Łomżyńskie spotkanie z poezją, Podziel się sercem
 Nauczyciel... też człowiek, Ze sportu
 Księga imion - Mikołaj, Lista Przebojów, Wybór patrona gimnazjum

Święta w moim domu

PrezentW moim domu atmosferę świąt obserwuje się tydzień przed Wigilią Bożego Narodzenia. Mama robi zakupy świąteczne i kupuje prezenty. Dwa dni przed świętami pieczone są ciasta i przygotowywane potrawy świąteczne. Najbardziej oczekiwanym dniem jest wigilia. W tym dniu tato przynosi choinkę i cała rodzina ubiera świąteczne drzewko. Gdy zabłyśnie pierwsza gwiazdka, wszyscy zasiadają do stołu wigilijnego. Na stole znajduje się dwanaście potraw między innymi: kapusta z grzybami, kluski z makiem, karp, barszcz z uszkami i pierogi. Przy stole zostawione jest wolne miejsce dla nieznanego gościa. Na początku wigilii ktoś z rodziny czyta modlitwę i dzielimy się opłatkiem, składając sobie życzenia. Później wszyscy spożywają potrawy wigilijne. Po świątecznej kolacji śpiewamy kolędy i dzieci oglądają prezenty, które znalazły pod choinką. O 12.00 w nocy jedziemy na pasterkę. W pierwszy dzień świąt śpiewamy kolędy i oglądamy telewizję. Są to bardzo rodzinne święta. Przyjeżdżają do nas goście i wspólnie spędzamy świąteczny okres. Drugi dzień świąt również spędzamy w gronie rodzinnym. Odkąd pamiętam, w moim domu są kultywowane takie same zwyczaje jak dawniej. Bardzo lubię te święta, ponieważ są bardzo radosne i rodzinne.
http://www.lubella.pl/img_upload/prezent_1.gif

Marta

Ekologia na co dzień

W związku z tym, że w grudniu obchodzony jest Dzień Ekologii, chciałabym poruszyć temat dotyczący ochrony środowiska. W naszym otoczeniu śmieci są często wyrzucane nie na wysypiska, ale wręcz przeciwnie-do lasu. Urząd Gminy w Radziłowie do segregacji śmieci przeznaczył odpowiednie pojemniki, ale to tylko w małym stopniu poprawiło czystość środowiska. Wysypywanie różnego rodzaju śmieci do lasu niesie za sobą spore konsekwencje np. od szklanej butelki nagrzanej słońcem może spalić się las, może zginąć wiele gatunków zwierząt, ale również zwierzęta mogą zadać sobie ranę przez rozbitą butelkę. Musimy zachęcać wszystkich do ochrony naszego środowiska.

Paulina K.

Nasz głos w dyskusji o... wulgaryzmach


Używanie wulgaryzmów w wypowiedzi gimnazjalisty to - niestety - rzecz normalna. Powstrzymujemy się przed tym - na szczęście w obecności nauczycieli lub osób dorosłych. Każdy człowiek ma prawo powiedzieć złe słowo. Nikt nie jest idealny. Z pewnością w sytuacjach stresujących, kryzysowych robimy to najczęściej. Nie używajmy jednak wulgaryzmów za często, bez powodu i nie na pokaz. Wulgaryzmy nie przyciągają płci przeciwnej. Czasami mogą wręcz odstraszyć, a reputacji nam też nie poprawią... Są osoby - zdecydowanie mniejszość - którym podoba się używanie przekleństw lub innych wulgarnych słów w rekordowej liczbie. Jest to przesadne zachowanie, ale dla młodzieży - niekiedy fascynujące. Najczęściej uczymy się takiego sposobu wyrażania się od rówieśników, ci z kolei od starszego rodzeństwa, rodziców. Może powinniśmy zastanowić się nad innymi słowami, bardziej cenzuralnymi. A zatem trzymajmy język za zębami.

Ewelina K. i Natalia N.

Opłatek - symbol Bożego NarodzeniaW atmosferze Świąt Bożego Narodzenia - wywiad z opiekunem SU - panią Dorotą Antosiewicz, Co sądzisz świętach - sondażŻyczenia świąteczneŚwięta w moim domu, Ekologia na co dzień, Nasz głos w dyskusji o... wulgaryzmachHumor świąteczny, Łomżyńskie spotkanie z poezją, Podziel się sercemNauczyciel... też człowiek, Ze sportuKsięga imion - Mikołaj, Lista Przebojów, Wybór patrona gimnazjum

Copyright © Gimnazjum w Radziłowie, Radziłów 2001-06