Strona główna Gimnazjum w Radziłowie

Tematy Pomocy


Jak się zalogować?
Jak korzystać z kroniki?
Jak korzystać z Księgi Gości?
Jak korzystać z wyszukiwarki?
Jak przeglądać fotografie?
Jak zmienić treść wpisu w Księdze Gości?
Jak przeglądać fotografie?
Jak zamienić automatycznie otwieraną stronę?
Jak skopiować fotografię?
Jak wydrukować publikację?
Jak wyłączyć uruchamianie automatyczne?
Gdzie są niedawno czytane przeze mnie NEWS-y?
Gdzie znajdę wcześniejsze dokumenty?
Na czym polega interaktywność zamieszczonych krzyżówek?
Na czym polega wizualizacja w testach?
Strona zamieszczona na serwerze lokalnym
Jak zamieścić na tej stronie link do mojej strony?
Dlaczego nie mogę umieszczać wpisów w Księdze Gości?
Uruchamianie automatyczne?

Jak się zalogować?
Ażeby się zalogować podaj swoj± nazwę użytkownika i hasło używane na platformie e-learningowej http://radzilow.net/moodle. O ile nie pamiętasz tych danych skorzystaj z mechanizmów wbudowanych w platformę.

Jak korzystać z kroniki?
Na górze strony widać aktualny wykaz porcjowanych dostępnych archiwaliów. Wykaz wydarzeń tworzony jest na podstawie aktualnie dostępnych informacji, które zamieszczane były dotychczas jako newsy. Archiwalia posortowane są chronologicznie - począwszy od najnowszych, a skończywszy na najstarszych.

Jak korzystać z Księgi Gości?
Jest to kolejna wersja Księgi Gości mego autorstwa. Pozbawiłem ją szeregu wpisów formatujących treść i wygląd wpisu przez co powinna ładować się szybciej. Jednocześnie nowe wpisy ukazują się na początku księgi, przez co unika się zbędnego przewijania zawartości okna. Porcjowanie wpisów jest pozbawione błędów.
Księga nie ujawnia pomyłek osób, którzy w niektórych przypadkach zapominają o dużych literach w nazwisku i na początku wpisu :-)
Dodatkowym zabezpieczeniem jest uodpornienie księgi na znaczniki META. Aplikacja nadal nie sprawdza poprawności adresu e-mail (zastanawiam się, czy jest sens). Niektóre emotikonki mają swoją reprezentację graficzną:

:-)wesoły, żart
:-(smutny
;-)gorzki żart, kpina


Ażeby umieścić wpis należy:

1.Wypełnić obowiązkowo jedno  z pól: Imię/Nick lub Nazwisko
2.Zamieścić treść wpisu.
3.Jeżeli chcesz mieć w przyszłości możliwość zmiany treści wpisu - obierz hasło. W przeciwnym wypadku wpis zostanie zabezpieczony wygenerowanym hasłem, które zabezpieczać będzie przed niepożądaną modyfikacją.
Dopisanie nastąpi po wybraniu przycisku

Dodatkowo istnieje możliwość porcjowania wpisów (maksymalna liczba wpisów na stronie). Liczbę wpisów na stronie ustawić można w polu: Liczba wpisów na stronie:

Możliwość dokonywania wpisów przez niektórych użytkowników sieci może być blokowana.

Patrz też:Jak zmienić treść wpisu w Księdze Gości?
Dlaczego nie mogę umieszczać wpisów w Księdze Gości?

Jak korzystać z wyszukiwarki?
Wpisz w polu poszukiwany przez Ciebie ciąg znaków

a następnie naciśnij zamieszczony obok przycisk. Wyszukane zostaną wszystkie artykuły, których treść zawiera podany ciąg znaków. W przypadku podania ciągu oddzielonego spacjami np Zbigniew Mroczkowski wyszukane zostaną artykuły zawierające frazę Zbigniew lub Mroczkowski. Jeżeli chcemy znaleźć kilka występujących obok siebie wyrazów, to należy użyć cudzysłowia np."Zbigniew Mroczkowski". W przypadku użycia dużych liter wyszukiwarka uwzględnia je podczas wyszukiwania.
Usuwane są znaki *. $ /
 

Jak przeglądać fotografie?
Dotychczas czytane newsy zazwyczaj wzbogacane zostały materiałem zdjęciowym. Całość zgromadzonego w ten sposób materiału można oglądać z jednego miejsca wybierając odnośnik Fotosy. Materiał zdjęciowy jest wyświetlany porcjami w postaci dostępnych miniatur, których jakość w większości jest niższa. Klikając na miniaturce można zobaczyć jej wygląd w rozmiarach oryginalnych. Powrót do oglądanej wcześniej porcji możliwy jest między innymi poprzez kliknięcie na odnośniku oznaczonym symbolem aktywnej sekcji 
Wszystkie zdjęcia z danej sekcji w rozmiarach oryginalnych można przejrzeć poprzez kliknięcie na zdjęciu. Pojawi się wówczas kolejne wraz z opisem i numerem zdjęcia (o ile istnieje opis). Pozostała zawartość strony nie ulegnie zmianie. Komentarz: "Brak opisu" oznacza brak dokumentu zawierającego więcej informacji o przedstawionym na zdjęciu wydarzeniu. Chyba tym razem udało mi się pogodzić technologię DHTML z zastosowanymi rozwiązaniami i użycie przycisków "Wstecz" i "Dalej" w trybie przeglądania zdjęć powinno dawać oczekiwane rezultaty. Dzięki zastosowaniu trybu IFRAME (dla IE 6.0) strona powinna ładować się szybciej (ładowana jest wyłącznie strona odpowiedzialna za zmianę plików ze zdjęciami).

Preloading (przepraszam za określenie, ale po polsku "przeładowanie" by brzmiało głupio) umożliwia po załadowaniu wszystkich (100%) zdjęć z danej sekcji ich szybkie przeglądanie.

Preloading fotografii z wybranej sekcji... 0% 100%

Jak zamienić automatycznie otwieraną stronę?
Na stronie tytułowej wybierz stronę WWW placówki,  która ma być automatycznie otwierana. Upewnij się, że pole uruchamiaj automatycznie jest zaznaczone.

Jak wydrukować publikację?
Wybierz odnośnik "otwórz do druku". Publikacja zostanie otwarta w nowym oknie. Następnie w przeglądarce Internet Explorer lub Netscape wybierz Plik->Drukuj lub wciśnij Ctrl+P.

Jak skopiować fotografię?
Skoro szukasz odpowiedzi na to pytanie, pewnie zainteresowały Ciebie fotografie przedstawiające najlepszych uczniów Gimnazjum w Radziłowie. Co prawda, nie są to dinozaury, i nie grozi im ostateczne wyginięcie, ale przynajmniej minimum ochrony im przysługuje. Niektórzy internauci, nie mogąc im dorównać, wyżywają się na ich zdjęciach. A to jest po prostu najprymitywniejsze zabezpieczenie przed tego typu działaniem. Jeżeli to czytasz, to raczej Twego zdjęcia tam nie ma... :-)

Jak wyłączyć uruchamianie automatyczne?
Odznacz pole uruchamiaj automatycznie na stronie tytułowej. Przy następnym wpisaniu adresu:  http://radzilow.szkoly.edu.pl znów dostępna będzie możliwość wyboru  strony WWW wybranej szkoły.

Jak zamieścić na tej stronie link do mojej strony?
Jednym z najprostszych sposobów jest zamieszczenie wpisu w Księdze Gości. Możliwe jest również zamieszczenie w dziale "Linki", lub na zasadzie wymiany banerów. Jednakże w tych przypadkach należy skontaktować się twórcą strony.

Jak zmienić treść wpisu w Księdze Gości?
Możliwość reedycji treści wpisów dotyczy tych wpisów, dla których wpisujący obrał hasło. Obranie hasła potwierdzone jest oznaczeniem przy dacie wpisu. Reedycja dotyczy samej treści wpisu, nie zmienione zostaną informacje o autorze oraz data wpisu. W celu reedycji należy wybrać odnośnik "Edytuj wpis". Następnie należy podać numer wpisu i hasło dostępu (krok 1). Po wprowadzeniu poprawnych danych możliwa jest zmiana treści wpisu (krok 2). Użycie przycisku "Koniec" spowoduje zapisanie zmian. Zmiany na stronie będą widoczne po odświeżeniu lub ponownym wczytaniu Księgi Gości.

Gdzie są niedawno czytane przeze mnie NEWS-y?
Wszystkie dotychczas zamieszczone aktualności automatycznie pojawiają się w dziale . Zamieszczone są tam w sposób chronologiczny - począwszy od najnowszych, a skończywszy na najstarszych wydarzeniach. Obok wzmianki widoczna jest rzeczywista data wydarzenia (a nie data zamieszczenia news'a).

Gdzie znajdę wcześniejsze dokumenty?
Dokumenty, które zostały zastąpione przez nowe, bardziej aktualne, znaleźć można w dziale, który został nazwany ARCHIWALIA

Na czym polega interaktywność zamieszczonych krzyżówek?
W pola wpisuje się hasła na podstawie ich znaczeń. Obok każdego znaczenia podana jest w nawiasie liczba oznaczająca ilość liter w haśle (dotyczy to krzyżówek w technologii PHP). Dlatego:
- nie da się wpisać hasła dłuższego niż odgadywane ( I cecha interaktywności)
Po wypełnieniu dowolnej liczby haseł należy wpisać je do diagramu używając przycisku WPISZ. Wówczas:
- poprawne hasła zostaną zamieszczone w diagramie krzyżówki (II cecha interaktywności)
- poprawnie odgadnięte hasła zostaną usunięte z listy (III cecha interaktywności)
Ważna jest wielkość liter wpisywanych haseł

W przypadku zamontowania kasy fiskalnej w jednostce po rozwiązaniu całej krzyżówki wypłacane jest nagroda :-)

Na czym polega wizualizacja w testach?
W przypadku interaktywnych testów, gdy wizualizacja jest uaktywniona, po rozwiązaniu testu i jego sprawdzeniu pojawiają się oznaczone za pomocą koloru zielonego odpowiedzi poprawne (te odpowiedzi, które należało zaznaczyć) i koloru czerwonego odpowiedzi błędne (te, które należało pozostawić niezaznaczone).
UWAGA: Warunkiem wyświetlenia wszystkich poprawnych i błędnych odpowiedzi jest rozwiązanie testu na poziomie wymaganym do zapisu w bazie wyników. Taki test, nie podlega ponownemu sprawdzeniu.

Strona zamieszczona na serwerze lokalnym.
Informacja ta jest istotna dla osób korzystających z sieci lokalnej Intranet.
Podczas przeglądania strony bez aktywnego połączenia poprzez łącze komutowane wszystkie strony lokalne są dostępne.
Obecnie przeglądasz stronę zamieszczoną na serwerze: 

Dlaczego nie mogę umieszczać wpisów w Księdze Gości?
Osoby, które naruszają elementarne zasady netykiety mogą być pozbawione możliwości zamieszczania wpisów w Księdze Gości. Dalej jednak mogą przeglądać wpisy. O ile okaże się, iż przy kilku kolejnych następnych odwiedzinach zacznie przestrzegać określonych zasad uprawnienia mogą być przywrócone. W przypadku dalszego łamania zasad netykiety może zostać zablokowany dostęp do wybranych działów  lub całej strony.

Uruchamianie automatycznie
Wpisując adres http://radzilow.szkoly.edu.pl masz możliwość wyboru strony, która zostanie otwarta  automatycznie. Standardowo możesz bezpośrednio wpisywać odpowiednio adresy:
http://radzilow.szkoly.edu.pl/index1.php dla Szkoły Podstawowej w Radziłowie i
http://radzilow.szkoly.edu.pl/index.php dla Gimnazjum w Radziłowie.

Jeżeli chcesz ażeby automatycznie otwierała się po wpisaniu adresu http://radzilow.szkoly.edu.pl  strona wybranej przez Ciebie placówki:

1.Zaznacz pole uruchamiaj automatycznie.
2.Wybierz odnośnik do wybranej przez Ciebie strony
3.Przy następnym wpisaniu adresu http://radzilow.szkoly.edu.pl ostatnio wybrana strona otworzy się samoczynnie. 

Procedura automatycznego przejścia możliwa jest jedynie przy akceptowaniu ciasteczek (cookies). Strony otwierają się w nowym oknie przeglądarki.

Patrz też:Jak wyłączyć uruchamianie automatyczne?
Jak zamienić automatycznie otwieraną stronę?